marca 22, 2017

Uciekaj!

Niejednokrotnie w chwili zwątpienia powracamy do wspomnień. I to nie koniecznie tych dobrych. W sytuacjach kryzysowych, niczym potwory spod łóżka, wyłaniają się mroczne obrazy przeszłości, które oprócz tego, że psują Nam humor, to niejednokrotnie przyczyniają się do tego, że tracimy wiarę w powodzenie.

Uciekaj!


Gdy znajdujesz się w punkcie wyjścia i zaczynają dobijać Cię myśli związane z tym co było 5 czy 10 lat temu, po prostu... Bierz nogi za pas i uciekaj! Nie trać życia na wspominanie złych dni, ponieważ potrafią one zrujnować życie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdy doświadczałaś tych zdarzeń byłaś o wiele silniejsza psychicznie i wyszłaś z nich bez szwanku, a teraz może być inaczej. Powracanie do starych czasów, starych złych czasów, może bez problemu przyprawić Cię o stany depresyjne i odebrać chęć do życia i wolę walki. Przez tak długi czas na pewno wyciągnęłaś z tego pewne wnioski i wzbogaciłaś swój charakter o kilka dodatkowych cech, które uchronią Cię przed kolejną traumą.


Jeśli już potwór z przeszłości Cię odwiedził nie daj mu wygrać.  Pokaż, że to Ty jesteś silniejsza, a to co było minęło i już nie ma żadnego wpływu na Twoje życie. Nie daj sobie odebrać uśmiechu i szczęścia, które Cię otacza. Walcz z nim, a na pewno wygrasz. Najgorsze co możesz sobie zrobić to poddać się bez walki.
Człowiek walczy, by przetrwać, a nie po to, by się poddaćMyślę, że to będzie  odpowiedni początek dalszej części wpisu. Skoro przetrwałaś wydarzenia, które w jakimś stopniu odcisnęły piętno w Twoim życiu, to już wygrałaś. Wygrałaś raz, więc wygrasz też po raz kolejny. Jeżeli nie dajesz sobie rady z tym, co wydarzyło się w Twoim życiu, to porozmawiaj z kimś.  Zostało już niejednokrotnie udowodnione, że szczera rozmowa z kimś, komu się ufa, może pozytywnie wpłynąć na naszą psychikę i wyciągnąć z najgorszego dołka. Jeśli w danej chwili nie ma nikogo takiego u Twego boku, to zajmij się tym, co sprawia Ci przyjemność. Napij się kawy, weź długą relaksującą kąpiel, poczytaj, wybierz się na spacer, zakupy lub utnij sobie drzemkę. Wybór należy do Ciebie! Najważniejsze jest to, żebyś nie dała się wciągnąć w gierkę, jaką przygotował Twój umysł, żeby podciąć Ci skrzydła.


Spraw, by każdy dzień był wyjątkowy.  Najskuteczniejszą bronią do walki ze smutkiem jest szczery uśmiech. Wstając z łóżka spójrz w lustro i uśmiechnij się do siebie. To Twoja zasługa, że jesteś tutaj, gdzie jesteś i osiągnęłaś to, o czym marzyłaś. Naucz się szanować siebie, jeżeli masz negatywne podejście do tego jakim człowiekiem jesteś. To Ty decydujesz o tym, kim jesteś. Spraw, aby Twoje doczesne życie było wolne od smutków z przeszłości, a napędzaj się tylko dobrymi wspomnieniami. Gdy tracisz wiarę lub sens w to co robisz, przypomnij sobie, że kiedyś na tym Ci zależało, że tego właśnie chciałaś i dochodząc do tego miejsca, w którym się aktualnie znajdujesz, po części spełniłaś swoje założenie.


Jesteś wspaniała i nigdy w to nie wątp. Wymarz z pamięci wszystko co złe i ciesz się tym, co dobre. A uwierz, otacza Cię wiele dobra. Wystarczy szerzej otworzyć oczy i spojrzeć na świat. Wówczas nauczysz się cieszyć z drobiazgów i docenisz jak pięknym i wartościowym człowiekiem jesteś. Zrozumiesz, że Twój uśmiech może odgonić złe chmury. Najważniejsze to walczyć. Walczyć i się nie poddawać.


[caption width="4000" id="attachment_779" align="alignnone"]young-woman-with-gray-fashion-watches-enjoying-views-picjumbo-com.jpg Źródło: picjumbo[/caption]

Czas ucieka nieubłaganie, życie toczy się swoim torem i nie warto poświęcać się temu,  co już było. Nie ma sytuacji bez wyjścia i zawsze wszystko można naprawić. Można odbudować swoją samoocenę, którą ktoś kiedyś zaburzył. Można znaleźć ponownie miłość i zbudować trwały związek. Można też udowodnić tym, którzy w Ciebie zwątpili, że się mylili, że udało Ci się spełnić marzenia i osiągnąć to, co według nich było nieosiągalne.


Kiedyś ktoś mi powiedział, że nigdy nie jest na tyle źle, żeby nie mogło być gorzej. Ja uważam, że jest dobrze, ale nie wykluczam, że może być jeszcze lepiej. Staram się nie wracać do tego jak było, bo już się przekonałam jak to jest żyć wspomnieniami. Poprzez przeżycia z zamierzchłych czasów mojej młodości straciłam na pewien czas cząstkę siebie i swojego zdrowia. To był tak silny cios, z którego nie byłam w stanie się otrząsnąć. Zapomniałam o tym, co jest tu i teraz i dobijałam się tylko tym, że kiedyś był mi źle. To wtedy czułam się jeszcze gorzej niż w czasach, gdy to wszystko się działo, o ironio. O tyle, o ile radziłam sobie wtedy ze stresem, to gdy zaczęłam sobie wszystko przypominać, życie zaczęło umykać mi przez palce.


I co teraz?


Teraz nie odwracam się za siebie. Złych wspomnień unikam jak diabeł święconej wody. Nie mam czasu na dobijanie się. Nie mam czasu na smutek. Skupiam się na tym, co jest teraz i czerpię z życia garściami.


Myślę, że może kiedyś będę w stanie podzielić się z Wami moją historią z dzieciństwa, która odbiła się echem na moim, już, dorosłym życiu i zrujnowało do reszty moją samoocenę na kilka lat. Jeśli jesteś ciekawa, dlaczego moje poglądy tak się zmieniły, to zostaw po sobie jakiś znak.


Mam też pytanie do Ciebie: jak radzisz sobie ze złymi wspomnieniami? Uciekasz od nich, czy starasz się zrozumieć ich sens?  Zauważyłaś, czy wniosły one coś do Twojego życia? Masz skuteczny sposób na odgonienie smutków? Podziel się nim ze mną!


Prawdziwe zwycięstwo to zwycięstwo nad sobą.


______________________________________________________________

Kontakt/współpraca (cooperation): dystyngowanapanna@gmail.com

Facebook: http://www.facebook.com/dystyngowanapanna

Instagram: @dystyngowanapanna / http://www.instagram.com/dystyngowanapanna

Twitter: @dystyngowanap / http://www.twitter.com/dystyngowanap

36 komentarzy:

 1. Bardzo mądry post. Niestety i do mnie czasem zaglądają potwory z przeszłości, ale walczę z nimi! 😊
  http://patxvc.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Czas ucieka, a my nie umiemy go w pełni wykorzystać - przynajmniej ja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z tobą ale nie we wszystkim. Czasem warto skonfrontować się ze swoimi wspomnieniami nawet tymi złymi... Trzeba stawić im czoła. Uciekając od nich raczej nic nie wskórasz bo kiedyś powrócą i znów będą cię gnębić. A tak to mądry post :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Jesteś wspaniała i nigdy w to nie wątp..."
  Każda kobieta powinna to słyszeć przynajmniej raz dziennie, jeśli nie od mężczyzny, to sama od siebie. Wartościowy wpis. Demony przeszłości często niepotrzebnie wpływają na teraźniejszość i nie pozwalają iść do przodu.
  Negatywne emocje zdecydowanie powinniśmy zostawiać za sobą!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto cieszyć się dobrymi chwilami, a złe wyrzucać ze wspomnień jakby nie miały miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam Twój wpis 2 razy i przeczytam go zapewne jeszcze raz bo na prawdę trafia w sedno. Ja bardzo długo roztrząsam złe momenty, które miały miejsce w moim życiu. Ciągle się zastanawiam co zrobiłam źle i niestety nie mam skutecznej metody na pozbycie się złych wspomnień...

  OdpowiedzUsuń
 7. Podoba mi się post, zarazem jest w nim coś, co mnie jakoś zmotywowało do działania, ale trochę i zasmuciło.

  OdpowiedzUsuń
 8. prawda. ja późno zrozumiałam niektóre rzeczy, ale człowiek uczy się na błędach.
  ja jestem szczęśliwsza mimo niektórych zawistnych osób, ale mam to gdzieś...już mam to gdzies, przestałam się martwic i od razu jakos tak lepiej :D
  nikt za nas życia nie przezyje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny wpis, sama kiedyś często miałam z tym problem. Często coś wspominałam i myślałam jak mogłam się zachować lub co powiedzieć. W końcu przestałam, zrozumiałam że to mnie bardzo dobija i niestety chcąc nie chcąc czasu się nie cofnie. Fajnie ,że żyjesz tym co jest tu i teraz. Ja również tak staram się żyć, i polecam wszystkim :) Świetny wpis, bardzo wartościowym, w końcu coś innego niż kosmetyki i ciuchy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wg mnie każde wspomnienie, czy dobre, czy złe w jakiś sposób nas buduje, ubezpiecza na przyszłość. A moim sposobem na odgonienie smutków, jest ciepła herbatka i dobry serial. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Każdy sposób, o ile sprawdzony, jest świetny! To prawda, buduje naszą osobowość, ale też potrafi wiele zniszczyć, gdy za bardzo się na tym skupiamy... Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję <3 Cieszę się, że post przypadł Ci do gustu. Jest to babski blog, nie ukrywam, i znajdziesz na nim wszystko :P

  OdpowiedzUsuń
 13. Dokładnie! Tym bardziej nikt nie ma prawa nam życia psuć <3 Nie liczy się to, kiedy zrozumiałaś. Liczy się to, że zrozumiałaś, wyciągnęłaś z tego naukę i teraz jest dobrze. Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 14. Kochana! Masz 100% racji! My wracamy do wspomnień, ponieważ trudno tak od zaraz nie wspominać :/ Nie wiemy po co to robimy, ale no niestety. SUPER oryginalny wpis! Piszesz mega ^^ Mogłabyś być naszym prywatnym psychologiem :D Buziaki ;*

  OdpowiedzUsuń
 15. Zgodzę się z Tobą, tak jak koleżanka wyżej. :)
  Staram się wracać do wspomnień, ale tylko tych dobrych :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. każda, najczarniejsza myśl ma w nawyku przychodzić do mnie kiedy coś nowego dotknie mnie do żywego. i kiedy już myślę, że jest ok i uporałam się z nowym, wychyla się stare i przypomina o sobie. inna sprawa jest taka, że starałam się zawsze podejmować takie decyzje, żeby ograniczyć ryzyko potworków, a to co się zdarzyło określam mianem "życia" bo to tylko doświadczenia, żadna większa prawdziwa krzywda mi się nie stała( co prawda, wszystko mogło by być teraz inaczej- ale gdybactwo to inny temat)

  Pozdrawiam i życzę siły i radości gdy coś CI przysłoni słońce

  OdpowiedzUsuń
 17. Czas ucieka a my tracimy go na myślenie o przeszłości, która często nas niestety niszczy :(
  Dlatego masz zupełną rację, choć najgorsze są noce..wtedy wszystko wraca z podwójną siłą ale trzeba to zwalczyć i żyć teraźniejszością !

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam nadzieję, że jednak przeważyła motywacja. Nie chciałam nikogo tym postem zasmucać :)

  OdpowiedzUsuń
 19. A ja myślę, że masz! Po prostu musisz to przeczekać, tak wynika z Twojego komentarza. Jak to mawiają: czas leczy rany. Jak widać wspomnienia też :*

  OdpowiedzUsuń
 20. Jakby to powiedziała moja babcia: święta prawda!

  OdpowiedzUsuń
 21. Dzielna dziołszka! Walcz i nigdy się nie poddawaj! :*

  OdpowiedzUsuń
 22. Heeej! Z czasem można się wszystkiego nauczyć i Tobie też się to uda <3

  OdpowiedzUsuń
 23. Miałam tutaj na myśli, żeby przed nimi uciec wówczas, gdy są natarczywe, a nic nowego nie wnoszą już do naszego życia. Wspominamy tylko i wyłącznie po to, aby się dobić, a nie po to aby coś z nich wyciągnąć. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 24. Właśnie często brakuje tego dobrego słowa... Wystarczyłoby jedno, małe, ciche słówko, żeby poprawić czyjś dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 25. I taką postawę powinien przyjmować każdy. Życie toczy się dalej i trzeba to zaakceptować :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Kochane <3 Buziaki! Musicie nabrać odrobinę dystansu. Człowiek z natury lubi się czasami podobijać :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Dziękuję i życzę Ci tego samego! Najważniejsze to kroczyć przez życie z uśmiechem na twarzy :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Oj tak! Wieczory bywają okropne! Mnie zawsze napada jakiś czarny scenariusz jak nie mogę zasnąć, ale szybko to odganiam. Strasznie się irytuję, gdy tuż przed snem pojawia się jakaś zła myśl i w gruncie rzeczy to ta irytacja przesłania mi smutki, w związku z czym szybciej zasypiam :P (nie wiem jak to działa, ale jak się zezłoszczę to szybko zasypiam :D)

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja jestem akurat osobą, która jest silna psychicznie. Nie lubię się rozczulać nad przeszłością ani przyszłością. To co zbuduje teraz, zależy od tego co chcę mieć w swoim życiu później. Jeżeli jest jakaś sytuacja, która mnie dobija i czasami gdzieś w myślach mi przelatuje, to biorę głęboki oddech, robię sobie kawę i medytuję - tak długo jak tego potrzebuję. Oczywiście, rozumiem ludzi, którzy mieli spaprane dzieciństwo czy młodość i którzy sami teraz musza pracować nad tym, by "wymazać" to z głowy i pamięci, ale mogę poradzić Ci jedno - żyj każda sekundą, chwilą, minutą i uczyć z niej perełkę. Ćwicz uważność - mi bardzo pomogła. Czasami mamy lepsze i gorsze dni, ale to nie od pogody czy pory roku, ludzi albo pracy ma zależeć nasze szczęście - wszystko jest w głowie, dlatego tez warto czasami zrobić porządek w umyśle i zostać optymistą. Szklanka z kawa jest dla mnie zawsze do połowy pełna, jestem marzycielką, ale realną i myśle, że zrobienie generalnego sprzątania w swoim życiu pomoże każdemu człowiekowi odzyskac wiarę we własne siły i radośc z życia. Nawet wtedy kiedy jest już źle i grozi Ci depresja, to własnie dzięki uważności możesz jeszcze w początkowym stadium smutku i załamania temu zapobiec. Bardzo dobry artykuł, trafiłaś w punkt i na pewno pomogłaś wielu osobom. Ściskam :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Dziękuję! To prawda. Dopóki nie uporzadkujemy swojego życia,tak naprawdę nie będziemy w stanie ruszyć do przodu. Z tą medytacją trafiłaś w 10! Tyle o niej czytałam,ale nigdy nie próbowałam i to mój błąd! Dzisiaj poczytam jeszcze więcej i od jutra wdrażam w życie. Dziękuję! :*

  OdpowiedzUsuń
 31. Genialny wpis. W stu procentach się z nim zgadzam. Sam wiem, że powracanie myślami do trudnych wydarzeń nic nie zmienia. Oczywiście nie zmienia nic na lepsze. Przez rozmyślania można tylko się zdołować i nie mieć chęci do życia. W pamięci najlepiej zachowywać tylko te dobre wspomnienia, które nas motywują. Ważne jest też, aby żyć tu i teraz. Często wspominając dawne czasy umyka nam to co jest ważne właśnie teraz. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Zgadzam się. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie piętno mogą odcisnąć w naszym życiu wydarzenia z przeszłości. Dziękuję za pozostawiony komentarz i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Kiedy tylko słyszę pełzającego "demona przeszłości" słyszę, jak się zbliża, próbuję zająć czymś głowę, ręce, aby go wystraszyć. Pokazać,z e mam ciekawsze zajęcia niż zamartwianie się i rozpamiętywanie przeszłości. Bo nie po to zostałam stworzona, nie po to by sie cofać, ale po to, by się rozwijać!

  OdpowiedzUsuń
 34. 😍😍 Święta racja! Ja także staram się wtedy czymś zająć,byleby o tym nie myśleć ❤

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że tu jesteś i będę wdzięczna, jeżeli zostawisz pod tym wpisem komentarz.
Miłego dnia!

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.

Copyright © 2016 Dystyngowana Panna Blog , Blogger