marca 18, 2018

Co zrobić, gdy lekarz popełni błąd?W ciągu życia  nie sposób uniknąć wizyty w  szpitalu. Z wiekiem odwiedzamy coraz częściej gabinety medyczne różnych  specjalności w trosce o zdrowie. Mimo to często zdarzają  się pomyłki, które prawo definiuje  jako błąd medyczny.  Jakie prawa przysługują pacjentowi, jeżeli w toku  leczenia  został popełniony taki  błąd?


Aby przejść do tego tematu na wstępie warto jest dokonać rozróżnienia poszczególnych  błędów, gdyż taka wiedza jest  niezbędna do tego, aby później móc ze stosowną wiedzą wkroczyć na drogę prawną.


Błąd diagnostyczny polega na błędnym  zdiagnozowaniu pacjenta czy błędnej ocenie stanu zdrowia pacjenta, niezapoznaniu się lub pobieżnym  zapoznaniu się z dokumentacją medyczną. Powstaje on również w wyniku błędnego odczytania wyników przeprowadzonych badań lub przeprowadzenie niedokładnego wywiadu z  pacjentem, w którym nie zostały zawarte najważniejsze  informacje  o chorobach,  które dana osoba posiada lub posiadała.

Błąd terapeutyczny powstaje w sytuacji, gdy w trakcie objęcia pacjenta leczeniem dopuszczono się  rażących działań lub zaniechań. Dotyczy to np. okoliczności w której pacjentowi podawane są nieodpowiednie leki lub gdy w wyniku niedopatrzeń lekarzy pacjent pozostaje bez opieki przez bardzo długi czas, co może w znaczącym  stopniu wpłynąć na stan jego zdrowia. Błąd terapeutyczny powstaje również w sytuacji, gdy mimo przeciwskazań pacjent zostaje poddany zabiegowi lub już w jego trakcie lekarz wykaże się brakiem odpowiedniej wiedzy, przez co naraża pacjenta na utratę zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia.

Błąd organizacyjny dotyczy np. braku odpowiedniego sprzętu do przeprowadzania badań czy to w szpitalu czy w przychodni. Za taki błąd może odpowiadać już nie tylko lekarz, ale i osoba zajmująca się prowadzeniem dokumentacji medycznej, która nie musi posiadać wykształcenia medycznego.


Błąd techniczny to sytuacja w której doszło do zaniedbania przez lekarza lub błędnego wykonania  jego poleceń. Są to sytuacje w których np. w ciele pacjenta zaszyty zostanie  wacik, co może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Ten rodzaj błędu dotyczy również błędnego ocenienia tożsamości pacjenta, który został zakwalifikowany do specjalistycznych badań lub zabiegów.

Skoro ustaliliśmy już czym są błędy medyczne, warto więc dowiedzieć się co zrobić w sytuacji, gdy to w naszym przypadku dojdzie do jego popełnienia. Za każdy taki przypadek lekarz czy inny podmiot  winien ponieść odpowiedzialność, aby uchronić przed  tym innych pacjentów. Nam, jako osobie poszkodowanej, przysługuje odszkodowanie za błąd medyczny, który niejednokrotnie przyczynia się do utraty zdrowia, a w najgorszych przypadkach do utraty życia.


Odszkodowanie za błąd medyczny można uzyskać między innymi poprzez wytoczenie powództwa przeciwko lekarzowi lub innemu pracownikowi placówki medycznej. Niestety są to sprawy bardzo skomplikowane, w  przypadku których nie wystarczy tylko podstawowa wiedza prawna czy medyczna. Warto więc  sięgnąć po pomoc praktyka, który już niejednokrotnie miał styczność z takimi sprawami i posiada do tego niezbędne przygotowanie. Taką pomoc możemy  uzyskać w Ośrodku Pomocy Poszkodowanym, w którym pracują przede wszystkim praktycy i specjaliści w tej konkretnej dziedzinie. Niejednokrotnie dalsze leczenie jest bardzo kosztowne, dlatego warto jest skorzystać z takiej możliwości i zawalczyć o środki, które pozwolą  przywrócić utracone zdrowie lub poprawić byt osoby  poszkodowanej.

Jeżeli szukasz pomocy, koniecznie zajrzyj na stronę dotyczącą praw pacjenta. Za jej pośrednictwem nawiążesz bezpłatny kontakt z kimś, kto pomoże Ci w tych trudnych chwilach i przeprowadzi przez cały proces dochodzenia odszkodowania.


Spotkaliście się już kiedyś z pojęciem błędu medycznego? 

23 komentarze:

 1. Nie mialam potrzeby korzystać z osrodka pomocy odszkodowanym, gdyż nie zdarzylo mi sie aby lekarz popelnil blad medyczny w stosunku do mnie czy kogoś z rodziny, jednak dobrze ze poruszasz ten temat bo juz wiem co zrobic w przypadku gdy to jednak nastapi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na szczęście nie musiałam korzystać z tego ośrodka pomocy odszkodowań, jednak znam wielu ludzi, którzy cierpią przez jeden błąd lekarzy...

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja siostra miała sytuację z tych przykrych a wkurzających zarazem. Włożenie nodi w gips do biodra i zalecenie kontroli za tydzień w swoim ośrodku... okazało się, że poprzedni nic nie zrobili poza założeniem gipsu a konieczny był zabieg i założenie śrub :(
  Nikt wtedy nawet nie myślał o zasięgnięciu porady prawnej w tym wypadku. Szkoda, że czasem dowiadujemy się praw po fakcie :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ważny post z mega przydatną informacją! W życiu bywa różnie, trzeba wiedzieć jakie mamy prawa i gdzie się udać po pomoc specjalisty z danej dziedziny, w tym przypadku odszkodowań.

  OdpowiedzUsuń
 5. W takich sytuacjach trzeba znaleźć bardzo ale to bardzo dobrego prawnika

  OdpowiedzUsuń
 6. Na szczęście nie miałam okazji być osobą na której lekarz popełnił błąd a ja podnosiłam tego konsekwencje

  OdpowiedzUsuń
 7. To bardzo ważne informacje i dość trudny temat, bo osoby poszkodowane mogą czuć się pozostawione same sobie i stracić zaufanie do lekarzy! Dobrze wiedzieć na czym polega błąd medyczny i jakie mamy prawa w przypadku starania się o odszkodowanie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja na szczęście nigdy nie miałam podobnej sytuacji, ale słyszy się często o wielu przypadkach gdzie lekarze popełniają rażące błędy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. My akurat jesteśmy w chwili podejmowania decyzji czy zgłosić się do takiej instytucji. Ale nie bardzo chcę opowiadać głośno o naszym przypadku :) Ale takie instytucje są naprawdę pomocne :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze wiedzieć o takich możliwościach, teraz tyle się słyszy o błędach lekarskich. W większości przypadków lekarze uważają się za bogów, jednak ich pomyłkę lub niewiedzę można przypłacić zdrowiem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo przydatny post - nic takiego jeszcze mnie na szczęście nie spotkało, ale dobrze wiedzieć co robić w takiej sytuacji, tym bardziej, że niesie ona za sobą ogrom stresu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja spotkałam się z taką sytuacją - jednak nie osobiście - ludzie bali się iść i walczyć o swoje - i myślę, że tak jest najczęściej. Tracą swoje należne pieniądze ze strachu - a lekarze nie odpowiadają i pracują dalej. to smutne.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja się z taką sytuacją nie spotkałam ale osoby z dalszej rodziny i znajoma niestety tak.

  OdpowiedzUsuń
 14. Niestety gdy w grę wchodzi czynnik ludzki , każdy może popełnić błąd. Nikt nie jest idealny, oby było ich jak najmniej, szczególnie tych lekarskich, na szczęście rzadko choruję i nigdy nie miałam żadnego zabiegu więc mam dobre doświadczenia z lekarzami

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo fajnie, że poruszasz tak istotny temat. To niestety zdarza się coraz częściej, a zazwyczaj ludzie nawet nie wiedzą, że mogą coś zrobić w takiej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam nadzieję, że nigdy nie będę w takiej sytuacji, ale bardzo dobrze, że poruszasz ten temat. Codziennie słychać, że lekarz popełnił błąd w sztuce, a poszkodowany nie wie gdzie się zgłosić.

  OdpowiedzUsuń
 17. na szczescie z takim bledem osobiscie sie nie spokalam.. poki co

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam nadzieje, ze nigdy sie z tskimi klopotami nie spotkam. W kazdym razie bym nie chciala. Ale jesli juz sie wydarzy, bede wiedziala co robic. Bardzo duzo osob boi sie podejmowac w razie takiego problemu po rade profesjonalistow. A to jest duzy blad.

  OdpowiedzUsuń
 19. No niestety takie sytuacje się zdarzają, trzeba znaleźć na pewno dobrego prawnika i działać

  OdpowiedzUsuń
 20. Takich sytuacji nie było u mnie w rodzinie, ale słyszałam z opowiadań i nawet z telewizji.

  OdpowiedzUsuń
 21. My akurat korzystamy z tej instytucji. Mojej córce złamano rękę podczas cc, z przemieszczeniem... Dziś próbują nam wmówić, że zrobiliśmy to my po jej porodzie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Mi podczas artroskopii wyjęli odłamek kostno-chrzęstny, a drugi jeszcze większy zostawili...

  Pewnie za jakiś czas mi się to odezwie i będzie trzeba powtarzać zabieg. Zresztą co tu dużo mówić, lekarz po zabiegu przeprowadził mi kontrolę tak, że na nogę spojrzał przez spodnie. Jeansy se chyba obejrzał i do widzenia. Mogę całe wypracowanie napisać o źle przeprowadzonych badaniach, niewłaściwej rehabilitacji i braku jakichkolwiek zaleceń po zabiegu. Przez to wszystko nadal moje kolano nie funkcjonuje jak powinno.

  OdpowiedzUsuń
 23. Zapraszamy do współpracy zarówno osoby prywatne, prawników (kancelarie prawne), jak i lekarzy – Instytut Badań i Ekspetyz Sądowych w Krakowie – http://ibesk.pl

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że tu jesteś i będę wdzięczna, jeżeli zostawisz pod tym wpisem komentarz.
Miłego dnia!

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.