kwietnia 29, 2018

Jak i gdzie starać się o kartę pobytu czasowego?


Źródło: pixabay

Problematyka migracji poruszana jest prawie każdego dnia. Wiele mówi się o tym, że nasi rodacy opuszczają granice Polski w poszukiwaniu lepszych warunków bytowych. To samo dotyczy osób z innych państw, które w pogoni za poprawą dotychczasowego życia przekraczają granice kolejnych krajów. Wielu spośród Was na pewno poznało i pozna kilka takich osób, dlatego też ten wpis przygotowuję dla osób, które szukają odpowiedzi na pytanie czym jest karta pobytu czasowego oraz gdzie można szukać pomocy, jeżeli okazałoby się to zbyt trudne.


Karta pobytu czasowego jest dokumentem, dzięki któremu obcokrajowcy mogą swobodnie poruszać się po Polsce, podejmować tutaj pracę, ale przede wszystkim, mogą być tutaj legalnie i w spokoju dążyć do zrealizowania postawionych sobie celów. Procedura mająca na celu wydanie takiej karty toczy się w urzędzie wojewódzkim, a dokładniej w wydziale właściwym do spraw cudzoziemców w tym województwie, które zamieszkuje cudzoziemiec. O taką kartę może ubiegać się osoba, która zakłada, iż na terenie Polski będzie przebywać dłużej niż 3 miesiące, np. ze względu na fakt podjęcia legalnej pracy. Z założenia można wydać ją na okres 3 lat, aczkolwiek może zostać on skrócony w wyjątkowych sytuacjach.


O ile w teorii brzmi to bardzo prosto, o tyle w rzeczywistości nie jest to aż tak łatwe jakby się mogło wydawać. Oczywiście dla osób przybywających tutaj zza granicy naszego państwa. Pierwszym problemem, który taka osoba może napotkać jest przede wszystkim bariera językowa. To niezmiernie uciążliwa i przykra sytuacja, gdy znajdując się w obcym państwie niewiele rozumiemy, a inni praktycznie wcale nas nie rozumieją. Trudność wywołać może również nieznajomość prawa obowiązującego w obcym państwie, co wiąże się również z wymienionym wyżej problemem. W każdym  państwie są różne procedury, dlatego też udanie się do urzędu może nie przysparzać większych problemów, ale zrozumienie wszelkich zawiłości prawnych już tak. 

Aby otrzymać kartę pobytu czasowego trzeba podać powód dla którego się o nią ubiegamy. Powodów można wymieniać wiele, ale brane pod uwagę będą wyłącznie te, które zostaną udokumentowane. Nawet te, które zostaną udokumentowane mogą nie być wystarczającym powodem do tego, aby przyznać takiej osobie takie uprawnienie. 

W takich sytuacjach warto sięgnąć po pomoc osób wykwalifikowanych, specjalistów w swojej dziedzinie, którzy krok po kroku przeprowadzą tą osobę przez całą procedurę. Pomocy można szukać na stronie internetowej oraz w oddziałach Visa and Work. Reprezentujące tą placówkę osoby posiadają duże doświadczenie w pomocy przy ubieganiu się o kartę pobytu czasowego. Przede wszystkim pomagają zebrać stosowną dokumentację, która będzie potwierdzeniem, iż podany przez cudzoziemca powód jest na tyle istotny, że będzie mógł on ją otrzymać i przez kilka najbliższych lat przebywać na terenie Polski legalnie. 

Źródło: pixabay

Temat legalności pobytu cudzoziemców na terenie Rzeczpospolitej poruszany jest bardzo często. Niejednokrotnie możemy usłyszeć, iż całe rodziny są deportowane do kraju pochodzenia, ponieważ znajdują się u nas nielegalnie. Chcąc tego uniknąć często kryją się i pracują nielegalnie lub są wykorzystywane w pracy, co uwłacza ludzkiej godności. Możliwość jest, trzeba ją tylko wykorzystać i będzie można cieszyć się faktem, iż te osoby znalazły swój nowy dom, a może nawet swoje miejsce na ziemi. 

Jeżeli w Twoim najbliższym otoczeniu znajduje się jakiś uchodźca, skieruj go do Visa and Work, jeżeli nie radzi sobie z zaistniałą sytuacją i nie wie jak zalegalizować swój powód. Pomóż mu w tym, aby mógł żyć tak jak każdy z nas i przede wszystkim pomóż ściągnąć z jego barków strach przed powrotem do domu, który nie zawsze jest miejscem, do którego takie osoby chciałyby powrócić.

3 komentarze:

  1. dobrze ze o tym piszesz - mam znajomego ktory stara sie o tą kartę pobytu - muszę podeslac mu linka bo zawarłaś w nim na prawdę sporo informacji

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydatny wpis, który kiedyś może mi się przydać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. ciekawy wpis, nie wiedziałam wcześniej o tym

    OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że tu jesteś i będę wdzięczna, jeżeli zostawisz pod tym wpisem komentarz.
Miłego dnia!

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.