Badania opinii publicznej

Bardzo często chcemy pozyskać konkretne i wartościowe informacje np. na temat zmian znajomości poglądów, czy też chcemy sprawdzić, jakie oczekiwania mają lokalne społeczności. W jaki sposób możemy pozyskać takie informacje od większej liczby osób? Już spieszę z wyjaśnieniami.

Nie tylko przedstawiciele władz, ale i na przykład studenci, muszą pozyskać opinię określonej (lub nie) liczby osób na dany temat. Oczywiście możemy podpytać się, co o tym sądzi nasza rodzina lub przyjaciele, jednak wynik takiej ankiety będzie niemiarodajny. W takich sytuacjach warto rozważyć kwestię przeprowadzenia badania opinii publicznej.

Na czym polega badanie opinii publicznej?

Takie badanie dotyczy przede wszystkim ważnych spraw dla ogółu społeczeństwa, w takich kwestiach, jak: aktualne wydarzenia w kraju i na świecie, obecna sytuacja polityczna czy też w celu poznania zdania innych ludzi na określone tematy, które wzbudzają kontrowersje. Przykładem takiego „testu” jest sondaż polityczny, który przeprowadza się przed krajowymi wyborami. Celem takich badań jest przede wszystkim poznanie aktualnej opinii na wskazany przez nas temat w danym okresie czasowym.

Z pewnością wielu z was zastanawia się nad tym, kto właściwie zajmuje się przeprowadzaniem takich badań? Otóż jest to zajęcie socjologów, którzy przy pomocy metod statystycznych wyciągają z nich szereg wniosków.

Jaki jest cel przeprowadzania badań opinii publicznej?

Podstawowym celem przeprowadzania sondaży, jest przede wszystkim tworzenie obrazu społeczeństwa, w którym funkcjonujemy na co dzień. Wyniki badań mają także wpływ na opinię publiczną, jednakże jeśli przeprowadzane są na potrzeby przedsiębiorstwa, będą one wpływać w jakimś stopniu na ich działanie.

Czy mogę sam przeprowadzić badanie opinii publicznej?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi oczywiście TAK. Nie mniej jednak nie jest to takie proste. Kluczowym aspektem w przeprowadzeniu sondażu jest m.in. umiejętność poprawnego formułowania pytań oraz ewentualnego rozbudowywania ich o ważne kwestie. Istotne jest również to, by właściwie zinterpretować otrzymane odpowiedzi oraz dotrzeć do odpowiedniej liczby osób, aby wynik był miarodajny/wiarygodny. Warto tu również wspomnieć o tym, że samo przygotowanie arkusza z pytaniami jest bardzo czasochłonne.

Badanie opinii publicznej
Badanie opinii publicznej

Na rynku funkcjonuje wiele firm, z których pomocą możesz przeprowadzać badania opinii publicznej. W swojej ofercie posiadają one elektroniczne ankiety, które możesz np. udostępnić w mediach społecznościowych lub rozesłać do swoich klientów. Nie zapominajmy o tym, że internet ma ogromną moc, a im więcej odpowiedzi otrzymasz, tym lepiej dla ciebie. Według mnie, w obecnej, pandemicznej, rzeczywistości, to jedno z najlepszych rozwiązań. W ten sposób możesz również przekonać się, co np. o danym produkcie sądzą przedstawiciele innych państw. Dzięki takiej wiedzy z powodzeniem będziesz mógł ruszyć na podbój zagranicznych rynków.