ciąża, co na świeże rozstępy w ciąży

Ciąża to wyjątkowy stan, który każdą kobietę wprawia w radość. Chociaż o wszystkich niedogodnościach szybko zapominamy, niektóre z nich niemal  na zawsze pozostawiają znak na naszym ciele. Ten problem dotyka wielu z nas, nawet gdy przykładamy wielką uwagę do pielęgnacji skóry. Rozstępy, bo o nich mowa, nie odbierają nam kobiecości, jednak potrafią wprawić czasami w zakłopotanie. Zatem, co używać na świeże rozstępy w ciąży?

Rozstępy, to blizny, które występują w postaci równoległych, podłużnych pasm. Ich pojawienie się oznacza, że skóra gwałtowanie zaczyna się rozciągać i nie jest w stanie zrobić tego tak szybko, jak byśmy tego chcieli. Efektem tego są przerwania włókien tworzących strukturę skóry.

Można wyróżnić dwie fazy powstawania takich pęknięć:

  • faza zapalna – występuje na samym początku powstawania rozstępów i jest najbardziej nieprzyjemna. W tym czasie możemy odczuwać szczypanie i swędzenie, a skóra pod wpływem nagłego rozciągania zaczyna pękać. W tym czasie rozstępy mają silnie czerwony kolor i są delikatnie obrzęknięte. Szacuje się, że faza ta może trwać nawet do pół roku.
  • faza zanikowa – to etap, w którym rozstępy bledną do tego stopnia, że mogą wydawać się wręcz białe. Po ich dotknięciu można zauważyć, że w skórze powstały wgłębienia.

Faza zanikowa to moment, w którym w sumie musimy pogodzić się z tym, że rozstępy zostaną z nami już na zawsze. Warto jednak szybko reagować w fazie zapalnej, bo wtedy możemy zdziałać najwięcej i to bez pomocy lekarza medycyny estetycznej!

Co na świeże rozstępy w ciąży?

Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które polecane są na rozstępy powstałe w ciąży. Niestety większość z nich nie ma dobrych składów, a to przy ich wyborze powinno być priorytetem. Na szczęście są jeszcze marki, które tworzą kosmetyki naturalne i najlepiej wiedzą, co na świeże rozstępy w ciąży pomoże.

Najważniejsze jest to, żebyś jeszcze przed zajściem w ciążę zadbała o to, aby skóra była odpowiednio nawodniona, a w samej ciąży od pierwszych tygodni przykładała szczególną uwagę do jej pielęgnacji. To niezwykle istotne, ponieważ w ten sposób unikniesz powstania nieestetycznych czerwonych bruzd. Zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre kobiety cieszą się, że mają na ciele cętki, które stale przypominają im o cudzie narodzin, jednak duża większość z nas wciąż chce tego uniknąć, z różnych względów.

ciąża, co na świeże rozstępy w ciąży
ciąża, co na świeże rozstępy w ciąży

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry w ciąży, staraj się wybierać te z naturalnym składem, np. Beauty Mama. W swojej ofercie posiadają m.in. dwufazowe serum i aktywne masło do ciała, które należy używać każdego dnia. Wmasowywanie ich w skórę przynosi naprawdę spektakularne efekty.

W drugim trymestrze ciąży, możesz pokusić się o dodatkowy masaż brzucha, ud, pośladków oraz piersi. To w tych miejscach najczęściej pojawiają się rozstępy, dlatego warto zacząć je jak najszybciej pielęgnować. Bez wahania możesz do tego użyć serum, masełka czy żelu. To świetny sposób na to, abyś zbliżyła się do swojego partnera. Dodatkowo na pewno ucieszy go fakt, że od początku aktywnie uczestniczy w ciąży i każdego dnia może przyglądać się, jak wasz dzidziuś rośnie.

Nie zapominajcie o pielęgnacji skóry w tym czasie, to bardzo ważny aspekt. Pod wieloma względami ciąża może być uciążliwa, dlatego nie dokładajcie sobie nowych stresów. Wiadomo, rozstępy to nie koniec świata, ale po co zaprzątać sobie głowę tym, że gdzieś coś was swędzi, albo jak będziecie wyglądać za kilka lat.