Jak zmniejszyć rachunki za prąd w przedsiębiorstwie?

Wraz z nadejściem nowego roku, ceny prądu pójdą w górę. Jeśli prowadzisz firmę i szukasz oszczędności, rozważ wymianę oświetlenia. Dlaczego? Zaraz wyjaśnię. 

Co roku ceny prądu idą w górę, co odczuwają nie tylko rodziny, ale i przedsiębiorcy. Tegoroczne podwyżki mogą przyprawić o zawrót głowy, a to dlatego, że będą jeszcze wyższe niż w poprzednich latach. Wszystko dlatego, że obecnie sprzedawcy energii skupują ją na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie. Według niektórych źródeł ceny na wspomnianej giełdzie wzrosły o niespełna 40% w porównaniu do sierpnia 2020 roku. Obecnie sprzedawcy płacą ok. 383 zł za MWh. Skąd to wynika?

Dlaczego ceny prądu wzrosną w 2022 roku?

Niestety, ale w tym roku sprzedawcy poniosą ogromne koszty za zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Wynika to z tego, że na chwilę obecną zdecydowana większość produkcji pochodzi ze źródeł nieodnawialnych, takich jak węgiel brunatny czy kamienny. I tu jest pies pogrzebany, ponieważ węgiel również stał się droższy.

Po drugie, w Polsce nadal mamy problem z magazynowaniem energii odnawialnej. Z tego też powodu jest ona nieregularnie dostarczana do sieci dystrybucyjnej. Łatwo więc domyślić się, że dostawcy prądu nie mogą dopuścić do sytuacji, w której w naszych domach lub firmach zapadłaby ciemność, zatem muszą korzystać z tego pochodzącego ze źródeł nieodnawialnych.

Nie trudno domyślić się, że pandemia koronawirusa również miała bardzo duży wpływ na wzrost cen. Z uwagi na dużą ilość osób zakażonych, nakładanie obostrzeń oraz kwarantanny, zwiększyło się zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Powyżej wymieniłam zaledwie kilka powodów, ponieważ na wzrost cen  prądu wpływa wiele czynników, a ten artykuł byłby za długi. Skupmy się jednak na tym, jak zaoszczędzić.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd w przedsiębiorstwie?

Niezależnie od tego, jakie zyski przynosi przedsiębiorstwo, warto szukać oszczędności. Czy choć przez chwilę zastanawiałeś/aś się nad zmianą oświetlenia?

Jak zmniejszyć rachunki za prąd w przedsiębiorstwie?
Jak zmniejszyć rachunki za prąd w przedsiębiorstwie?

Coraz więcej osób zamienia tradycyjne żarówki, na LEDy. To niezwykle dobre rozwiązanie, ponieważ zużywają mniej energii, są wydajniejsze, a przy tym są o wiele lepszym źródłem światła. W przypadku dużych przedsiębiorstw taka zmiana może wygenerować nawet do 70% oszczędności.

Na rynku dostępnych jest wiele firm, które zajmują się modernizacją oświetlenia. Ze strony https://nowaled.pl/ możemy dowiedzieć się, jak wyglądają poszczególne etapy tego procesu.

Skąd wziąć środki na modernizację?

W zależności od tego, jak duży zakład prowadzimy, koszty mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy. Choć z pewnością już w pierwszym miesiącu odczujesz znaczną różnice, nie każdy może pozwolić sobie na to, by od razu zainwestować tak dużą sumę.

Opierając się już na podanym wcześniej przykładzie, jakim jest https://nowaled.pl/, każda firma zajmująca się modernizacją oświetlenia, może wprowadzać swoje rozwiązania. We wspomnianej firmie można skorzystać z formuły esco (spłata realizacji zadania z oszczędności) leasingu lub esco ( jedna, stała miesięczna opłata w ramach której otrzymujesz modernizację wraz z opieką nad poprawnością pracy systemu).

Poniżej możecie zobaczyć oraz wysłuchać, ile korzyści niesie za sobą modernizacja oświetlenia.

Mam nadzieję, że ta publikacja przekona Was do tego, by wraz z Nowym Rokiem przeprowadzić w swojej firmie taką modernizację.