biuro, praca, praca zdalna,
spotkanie biznesowe

 

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nastręcza wiele zmartwień i pisałam już o tym na mojej stronie nie raz. Nawet mały przedsiębiorca wie, jak dużo formalności trzeba załatwić, żeby otworzyć, np. niewielki osiedlowy gabinet kosmetyczny. Z każdej strony bombardowani jesteśmy coraz to nowszymi przepisami, które mają wpłynąć na wysoki poziom świadczonych usług. I na tym etapie, okazuje się, że nawet najmniejsze i bardzo błache przedmioty nabierają wielkiego znaczenia. Niestety.

Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem, każde pomieszczenie musi spełniać pewne rygorystyczne przepisy, aby mogło zostać oddane do użytku. Oprócz pomieszczeń przeznaczonych stricto dla pracowników, w których to zajmują się oni świadczeniem pracy na rzecz pracodawcy, istotne jest również wyposażenie toalet, zarówno dla pracowników, jak i dla klientów korzystających z naszych usług.

Obowiązujące normy prawne stanowią, iż na każdym piętrze budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, znajdować się musi toaleta, która jest łatwo dostępna, ma co najmniej 2,2m wysokości, znajduje się w konkretnie określonej odległości od stanowiska pracy i która wyposażona być musi w pisaury, miski ustępowe, kosze na śmieci, podajnik papieru toaletowego oraz wieszaki i szczotki toaletowe. Wymagań stawianych toaletom jest jeszcze więcej i normy prawne określają m.in. odległość sąsiadujących kabin czy też kabin i pisaurów. Wraz z rosnącą liczbą pracowników proporcjonalnie do niej rośnie wymóg co do ilości posiadanych w toalecie ubikacji i umywalek. Ba! Przy każdej umywalce znajdować się musi dozownik mydła, podajnik ręcznika papierowego do rąk lub suszarka przeznaczona do ich osuszania oraz kosze na śmieci.

Jak widać, w przepisach prawnych normujących istnienie toalety w Twojej firmie, jest naprawdę wiele, a ja omówiłam je jedynie szczątkowo, gdyż prawo stale się zmienia, a wpis winien być jednak aktualny możliwie jak najdłużej, tak aby nie wprowadzał przyszłych czytelników w błąd. Nie mniej jednak, chodzi bardziej o istotę tego artykułu. Jak sami widzicie, decydując się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, niedopuszczalne jest wprowadzanie samowolki w usytuowaniu pomieszczeń oraz znacznego wpłynięcia na ich funkcjonalność. Wymogi te wprowadzone są po to, aby ułatwić Wam i waszym pracowników realizowanie codziennych zadań w sposób maksymalnie efektywny, nie przyprawiając nikogo o niepotrzebny stres i tym samym nie zaprzątając niczyich myśli niepotrzebnymi błahostkami.