Wyłaz dachowy - fot. mediplex.pl

Wyłaz dachowy to element niezbędny w niemalże każdym budynku, a już zwłaszcza na halach produkcyjnych, czy też w biurach. Jaki wyłaz dachowy wybrać? Jakie cechy powinien posiadać?

Wyłaz dachowy, inaczej nazywany oknem wyłazowym, to otwór, który znajduje się na dachu. Jest on niezbędnym elementem, który umożliwia komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne wyjście na dach. Montuje się je przede wszystkim po to, by bezproblemowo przeprowadzać prace naprawcze na dachu lub by go oczyścić ze wszelkich zabrudzeń. Jest to również element, który doświetla pomieszczenia lub klatki schodowe.

Jaki wyłaz dachowy wybrać?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Bardzo często bywa jednak tak, że zapominamy o odpowiedniej konserwacji, bądź nie doglądamy go właściwie. Z uwagi na to, że pogoda w Polsce lubi płatać figle i w ostatnich latach przez nasz kraj przeszło kilko potężnych wichur, warto na bieżąco kontrolować jego stan, aby odpowiednio wcześnie zabezpieczyć np. luźne dachówki, czy blachę.

Z tego też względu warto dołożyć wszelkich starań, by jego naprawa była jak najprostsza. Najlepszym do tego rozwiązaniem jest montaż wyłazu dachowego, o którym warto pamiętać już na etapie projektowania budynku. Technologia rozwinęła się już na tyle, że obecnie pełnią one funkcje zbliżone do okien dachowych, więc np. w okresie letnim mogą odpowiadać za właściwą cyrkulację powietrza.

Wyłaz dachowy - fot. mediplex.pl
Wyłaz dachowy – fot. mediplex.pl

Warto mieć również na uwadze, że przepisy prawa budowlanego posiadają stosowne regulacje w tej materii. Określają one m.in., że każdy budynek posiadający dwie lub więcej kondygnacji nadziemnych, muszą posiadać wyjście umożliwiające dostęp do dachu oraz do zainstalowanych na nim urządzeń technicznych. Dodatkowo taki wyłaz powinien być o wymiarach minimum 80 × 80 cm.

Decydując się na montaż wyłazu, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Popularne są drewniane, choć na stronie mediplex.pl znajdziemy takie z aluminiową surową konstrukcją. Dodatkowym atutem jest klapa wypełniona poliwęglanem komorowym oraz podstawa z ocynkowanej blachy. Co lepsze, jest on już skręcony i gotowy do pełnienia swojej funkcji. W naszej gestii pozostaje jedynie montaż, ale oczywiście są wyspecjalizowane grupy, które zrobią to nie tylko błyskawicznie, ale przede wszystkim dobrze.

Drugim aspektem jest też funkcjonalność wyłazu. Czyli czy posiada klamkę, blokadę bądź ograniczniki.

Czym różni się wyłaz dachowy od okna dachowego?

Na koniec, dla ścisłości, chciałabym wam wyjaśnić, czym różni się wyłaz dachowy od okna dachowego. Otóż ten pierwszy został uwzględniony w przepisach przeciwpożarowych jako droga ewakuacji, a o tym jako funkcję pełni w przepisach prawa budowlanego wspomniałam wcześniej. Z kolej podstawową funkcją, którą spełnia okno dachowe, jest po prostu zapewnienie dopływu światła zewnętrznego do pomieszczeń oraz odpowiedniej cyrkulacji powietrza.