Kredyt we frankach kiedyś był dobrym rozwiązaniem, jednak z czasem stał się prawdziwą zmorą kredytobiorców. Nadal musisz spłacać horrendalne sumy? Prawo przewiduje rozwiązanie, które pozwoli zdjąć z twoich barków ten ciężar.
Przed laty kredyt walutowy był niezwykle opłacalny i popularny. W czasach swojej świetności zdecydowało się na niego około 4 milionów ludzi. Wszystko było dobrze, do czasu. W pewnym momencie nagle wzrosły notowania waluty szwajcarskiej, co wpłynęło na wzrost wysokości rat, a tym samym na powiększanie się zadłużenia.
Z uwagi na trudną sytuację, w której znaleźli się kredytobiorcy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w 2019 roku wyrok, dzięki któremu można wystąpić do sądu z wnioskiem o unieważnienie umowy kredytowej. Po pomyślnym rozpatrzeniu sprawy osoba posiadająca kredyt we frankach może się go pozbyć i przestać spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Najkorzystniejsze w tym jest jednak to, że dzięki unieważnieniu umowy, zabezpieczenie hipoteczne, które wcześniej było ustanowione na nieruchomości, upada. Bank zatem nie może już zająć domu czy mieszkania.
Kredyt we frankach — gdzie szukać pomocy?
Ku niezadowoleniu wielu osób, polskie sądy rozpatrują wszystkie sprawy indywidualnie. Nie ma zatem jednego utartego schematu, którym można by się było posługiwać. Sprawy te są trudne, dlatego też osoby nieposiadające wystarczającej wiedzy z zakresu prawa powinny niezwłocznie skontaktować się z prawnikiem.
Form kontaktu jest wiele. Od bezpośredniej wizyty w kancelarii, po porady online przez rozmowę telefoniczną. Wszystkie są wiążące i mogą pomóc ruszyć ci z miejsca. Podczas takiego spotkania można omówić wszelkie zagadnienia związane z twoją sprawą, a także zainicjować sporządzenie np. pozwu, który następnie trafi do sądu. Taki kompleksowy zakres usług świadczy www.i-kancelaria.pl, z której pomocą możesz pozbyć się swojego zmartwienia. Dodatkowym atutem jest także to, że posiada ona ogromne doświadczenie w zakresie obsługi frankowiczów.
Kredytobiorcy, w zależności od tego, jaki rodzaj kredytu mają, mogą uzyskać korzystne dla siebie rozstrzygnięcie. Posiadacze kredytów denominowanych mogą m.in. unieważnić umowę. Sąd może także zarządzić zwrot wyłącznie nominalnej kwoty. Osoby obciążone kredytem indeksowanym mogą ubiegać się o zmniejszenie oprocentowania, poprzez „odfrankowienie” kredytu, obniżenia wysokości rat lub zwrotu nadpłaconych środków.
W przypadku, gdy sąd dostrzeże, iż w umowie znajdują się klauzule abuzywne (są one niedozwolone, z uwagi na to, iż nie są uzgodnione indywidualnie, a co za tym idzie, konsument nie ma żadnego wpływy na ich treść), wówczas sąd orzeknie na twoją korzyść.
Jak sami widzicie kredyt we frankach to nie koniec świata. Jeśli nadal pochłaniają cię opłaty, nie czekaj ani chwili. Skontaktuj się z prawnikiem i rusz tę sprawę, bo szkoda twojego zdrowia i życia na spłacanie horrendalnych sum, których w rzeczywistości nie zaciągnąłeś.
Mocno trzymam kciuki za Ciebie!