Odpowiednie żywienie psa, jest bardzo ważne. Ludzie dbają o to, aby dieta była bogata w witaminy oraz składniki odżywcze, a nasi pupile sami o to nie zadbają. Od tego przecież mają nas! Bardzo ważne jest to, aby zwracać uwagę na to, co podajemy naszym czworonożnym przyjacielom, aby cieszyły się one zdrowiem i towarzyszyły nam przez wiele lat.

Odpowiedniej karmy na pewno nie znajdziesz na półce w markecie w promocyjnej cenie za kilkanaście złotych. Niestety (lub stety) opieka nad czworonogiem, to nie tylko kilka spacerów w ciągu dnia. To także nieustanna troska o jego zdrowie i właściwe odżywianie. Karmy dla psów dostępne w markecie posiadają okropny skład, w którym brakuje niezbędnych witamin i składników odżywczych.

Weźmy pod lupę skład bardzo znanej karmy, którą każdy z nas widział nie raz. Z przyczyn oczywistych nie będę tutaj podawać jej nazwy. W składzie znajdziemy:

 • 22.22% białka,
 • 8.33% tłuszczu,
 • 60.56% węglowodanów,
 • tylko 4% zboża, drobiu, marchewki czy groszku,
 • 6500 j.m. witaminy A,
 • 720 j.m. witaminy D,
 • 50 mg witaminy E.

Nie trzeba być wytrawnym matematykiem, aby zrozumieć, że zaledwie w 16% w składzie znajduje się to, co dla psa najlepsze. Pozostałe 84% zastępują różne substancje, które mogą być nie do końca bezpieczne dla psiaka. To zdecydowanie nie jest najlepsza karma dla psa.

Najlepsza karma dla psa – jaką wybrać?

Pokieruję Was trochę w tym temacie na przykładzie mojej Lili. Lila to typowy pieszczoch, ale w jej małym ciałku mieszka demon, który potrafi narobić niezłego hałasu. Lili, jak to piesek domowy i typowo wiejski, lubi sobie skubnąć co nieco z obiadu. Ze śniadania oczywiście też. Ma swój jeden ulubiony smakołyk, ale karma dla psów jest dla niej totalnie niesmaczna. Je ją tylko, gdy zostaje sama i to w ilości, którą można określić mianem „tyle, co kot napłakał”. Ogólnie testowaliśmy już tyle karm, puszek, kiełbasek itp. i wniosek nasuwa się taki: psie jedzonko nie jest dla niej. Kocia karma ma w sobie to coś. Chyba, że to towarzystwo kotów wpływa na nią tak dobrze, że razem z nimi siedzi przy misce i podjada ich groszki.

karma dla psa, Versele Laga
karma dla psa, Versele Laga

Od dawna jednak zależało mi na tym, aby unormować dietę Lili, która przez zimę trochę przytyła. Dzięki konkursowi zorganizowanemu przez stronę Fera, zostałyśmy ambasadorkami, a w łapki Lili wpadły przepyszne smakołyki. Radości nie było końca, bo tyle jedzenia jeszcze na raz nie dostała. I okazało się, że najlepsza karma dla psa, była właściwie na wyciągnięcie ręki.

Karma Versele-Laga Opti Life Mini Adult

Z uwagi na niewielkie rozmiary, wybrałam dla pupila karmę w rozmiarze Mini, która jest przeznaczona dla psiaków ważących mniej niż 10 kg. Z racji wieku dostała karmę dla dorosłych psiaków. W dużej paczce znalazła się karma Versele-Laga o smaku kurczaka i ryżu. Nie bez powodu wcześniej przytoczyłam Wam skład ogólnodostępnej karmy. Teraz łatwiej mi będzie pokazać Wam, jak duża różnica jest w składzie obu produktów.

Karma Versele Laga dla dorosłych psów w swoim składzie ma:

 • 28% białka,
 • 18% tłuszczu,
 • 26400 j.m. witaminy A,
 • 1440 j.m. witaminy D3,
 • 600 mg witaminy E,
 • 240 mg witaminy C,
 • 1,2 mg betakarotenu,
 • 75 mg żelaza,
 • 3 mg jodu,
 • kurczak dehydratyzowany 35%
 • ryż 25%
 • i jeszcze inne witaminy i składniki odżywcze.

Wydaje mi się, że od razu można zauważyć różnicę. Teraz widzisz, dlaczego tej taniej karmy nie warto, a nawet nie wolno podawać psu.

karma dla psa, Versele Laga
karma dla psa, Versele Laga

Z uwagi na niewielki rozmiar, ważne jest, aby Lili miała mniejszą karmę. Łatwiej jest jej ją pogryźć. Uwierzcie, ale to pierwszy raz, gdy Lili z chęcią, bez proszenia czy zabaw, sama zaczęła jeść chrupki. Nie mogliśmy pozbierać szczęk z podłogi, bo dotychczas musieliśmy kombinować, jak podać jej jedzenie. Zapach nawet w moim odczuciu jest bardzo apetyczny, nie dziwię się, że ją również skusił.

To, co zasługuje na szczególną uwagę, to wygodne w użyciu opakowanie – posiada w środku, na całej długości opakowania, zatrzask, który zapobiega wydzielaniu się z paczki zapachów. Jest na tyle mocny i szczelny, że nawet, gdy stała na blacie, nikt z domowników nie odczuwał woni karmy. Kolejnym plusem jest to, że na boku opakowania znajduje się tabelka, w której dokładnie rozpisane są dzienne dawki karmy, które są odpowiednie dla piesków o danej wadze:

 • 1-2 kg = 25-35 g,
 • 2-4 kg = 35-65 g,
 • 4-6 kg = 60-80 g,
 • 6-8 kg = 80-95 g,
 • 8-10 kg = 95-115 g.

W tym zakresie również możemy podejmować decyzję o tym, jak będziemy ją dawkować, ponieważ wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakim stanie jest obecnie pupil. Czy jest aktywny fizycznie czy obecnie ma jakieś problemy zdrowotne itp. Karmę można podawać suchą lub delikatnie zwilżoną wodą.

Karma Versele-Laga Opti Life Mini Adult Skin Care

karma dla psa, Versele Laga
karma dla psa, Versele Laga

Oprócz takiej typowej karmy, Lili otrzymała również kilka opakowań drugiej, której zadaniem jest pielęgnować od zewnątrz skórę psa. To bardzo ważne, a o czym często wszyscy właściciele psów zapominają.

Drugi wariant dostałyśmy o smaku łososia i ryżu. Zapach, wiadomo, rybny, ale nie jest intensywny. Lili przed rybim zapachem ucieka, a ten przypadł jej do gustu i chętnie pałaszowała smakołyki. Niewielkich rozmiarów paczka świetnie sprawdziła się u nas w podróży, gdy chcieliśmy ją nakarmić. Na stronie sklepu Fera, dostępna jest również w worku 7.5kg, który starczy Wam naprawdę na bardzo długo.

Skład, jak w przypadku poprzednika, jest bardzo dobry! 75% białek jest pochodzenia zwierzęcego, nie zawiera w sobie glutenu, który może również psom wyrządzić sporą krzywdę. Kwasy omega zawarte w łososiu i jego oleju mają dobry wpływ na sierść psiaka. Faktycznie można zauważać, że po jakimś czasie sierść jest taka bardziej sprężysta i zdecydowanie mniej jej wypada.

Karmy Versele-Laga są warte uwagi, bo już na starcie skład stawia je w czołówce producentów karm dla psów. To, co jest bardzo ważne i co trzeba wszystkim wybijać z głowy, to to, że tania karma z marketu, nie jest dobra dla żadnego psa. Posiada niewielką ilość witaminy i składników odżywczych, przez co pies będzie słabszy, może gorzej się rozwijać, a finalnie krócej żyć. Decydując się na przygarnięcie pod swój dach czworonożnego przyjaciela, warto mieć na uwadze i dbać o niego tak, jak na to zasługuje, czyli najlepiej, jak się da. Dobra karma, to podstawa!