Lampa UV-C, gabinet lekarski

Każdy gabinet, czy to dentystyczny, czy lekarski, MUSI zadbać o to, by pomieszczenia były bezpieczne dla pacjentów. Lampa bakteriobójcza to prawdzie must have! Co warto wiedzieć przed zakupem?

Lampa bakteriobójcza to specjalny rodzaj oświetlenia, którego celem jest wytwarzanie promieniowania ultrafioletowego. Światło to niszczy bakterie, wirusy i pierwotniaki, ponieważ tworzy dimery pirymidynowe.

Do czego służy lampa bakteriobójcza?

Głównym zadaniem lampy bakteriobójcze jest sterylizacja takich miejsc, jak gabinety dentystyczne, wszelkiego rodzaju placówki medyczne oraz laboratoria. Jest to jeden z najskuteczniejszych środków bakterio- i wirusobójczych. Ogromnym plusem jest to, że dezynfekują nie tylko meble (z zewnątrz), ale też całe pomieszczenie, w tym oczywiście powietrze, czego nie można by było zrobić zwykłym płynem do dezynfekcji. Najczęściej są one instalowane na sufitach, dzięki czemu nie zajmują powierzchni użytkowej.

Lampa bakteriobójcza – rodzaje

Na polskim rynku najpopularniejsze są 3 rodzaje lamp bakteriobójczych:

  1. lampy wysokociśnieniowe – emitują one szerokopasmowe promieniowanie UV-C. Często używa się ich do uzdatniania wody, ponieważ są intensywnym źródłem promieniowania. Są też przy tym bardzo wydajne i emitują jasne, biało-niebieskie światło.
  2. lampy niskociśnieniowe – to najpopularniejszy rodzaj. Wygląda jak standardowa lampa fluorescencyjna. Wytwarzają one niewielkie ilości światła widzialnego.
  3. diody LED – wykorzystują one materiały półprzewodnikowe i wytwarzają światło wewnątrz urządzenia. Poprzez dobór składu chemicznego można regulować długość fal.

Jaką lampę UV-C wybrać?

Lampa przepływowa UV-C to obecnie jedno z najlepszych urządzeń do sterylizacji powietrza, a przy tym w pomieszczeniu mogą przebywać ludzie, ponieważ nie zagraża ona ich zdrowiu.

Na stronie https://lubdent.com.pl/lampa-uv-bakteriobojcza-przeplywowa znajdziecie kilka rodzajów takich lamp. Ceny także są przystępne i głównie uzależnione od powierzchni pomieszczenia. Są one przy tym proste w obsłudze, a także wyposażone w wydajne promienniki i wentylatory.

Lampa UV-C przepływowa
Lampa UV-C przepływowa

Z pewnością dodatkowym atutem jest także to, że lampę przepływową można ustawić w pomieszczeniu, a także łatwo przetransportować, ponieważ wyposażona jest w praktyczne kółka.