Kostka logiczna od kilku dekad cieszy się ogromną popularnością. Każdy choć raz miał ją w swoich dłoniach i próbował ułożyć poprawnie wszystkie ścianki. Dlaczego mimo upływu lat jeszcze nam się nie znudziła? Czy pomaga rozwijać jakieś umiejętności?
Kostka logiczna jest charakterystyczną już zabawką w kształcie sześcianu, którego boki pomalowane są na różne kolory. Zabawkę tą w 1974 roku wynalazł pochodzący z Węgier architekt, Ernö Rubik. Wymyślony przez niego przedmiot został skonstruowany i opatentowany dopiero dwa lata później przez Terutoshiego Ishige. O tym, że ułożenie tej zabawki logicznej jest trudne świadczyć może fakt, iż samemu wynalazcy zajęło to miesiąc.
Jak zbudowana jest kostka logiczna?
Kostka najczęściej składa się z 26 sześcianów i umieszczonego wewnątrz przegubu, dzięki któremu można zmienić położenie oczek. Napisałam najczęściej, ponieważ z biegiem lat te zabawki zaczęły przybierać coraz to inne, bardziej skomplikowane kształty, z uwagi na to, iż powstała dyscyplina nazywana speedcubingiem, o czym później. Na https://netcube.com.pl/ przybierają one różne formy. Możemy zauważyć, że niektóre z nich przypominają piramidy, inne są prostokątne, a jeszcze kolejne mają ścięte boki lub wzory.
Na tę chwilę wyróżnia się kilka kategorii kostek:
- sześcienne
- dwunastościenne
- ośmiościenne
- czworościenne
- inne kształty, np. Rubik’s Twist, Rubik’s Magic, Clock czy Floppy Cube.
Warto zaznaczyć w tym miejscu, że największy dwunastościan, czyli Petaminx, składa się z 218 elementów, którego całkowita liczba kombinacji ułożeń wynosi 19.5 sekswicyliardów.
Czym jest speedcubing?
Speedcubing to dyscyplina, która polega na jak najszybszym ułożeniu kostki logicznej oraz innych łamigłówek logicznych z jej rodziny.
Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się już 5 czerwca 1982 roku, w wiec stosunkowo niedługo po tym, jak zabawka została wynaleziona. Co ciekawe, w naszym kraju istnieje Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu, które organizuje zawody w różnych miastach. W tej dyscyplinie mamy również spore osiągnięcia, o których niestety się nie mówimy. Warto nadmienić, że w 2011 roku Michał Pleskowicz zdobył mistrzostwo świata w Bangkoku, układając kostkę w zaledwie 8.65 s. Imponujący czas prawda?
Czy kostka logiczna rozwija jakieś umiejętności?
Ta zabawka logiczna ma bardzo duży wpływ na nasz rozwój. U osób, które zajmują się jej układaniem zdecydowanie poprawia się pamięć, ponieważ trenujemy ją próbując zapamiętać kolory oraz schematy. Przy tym pracujemy też nad spostrzegawczością i wyobraźnią przestrzenną.
Podczas tej zabawy pracujemy także nad swoją cierpliwością, logicznym myśleniem oraz rozwijamy motorykę dłoni, a nawet stóp, bo niektórzy śmiałkowie właśnie w taki sposób układają ten kolorowy sześcian.
Próbowaliście kiedyś ułożyć kostkę logiczną? Ile wynosi wasz rekord?