Francja, eleganckie osiedle, które zamieszkują same starsze osoby i on. Komisarz Serge Olovski, emerytowany żandarm i wykładowca. Wydawać by się mogło, że teraz jego życie będzie spokojne. Jak bardzo się mylił?

Niejednokrotnie zapewniałam Was o tym, że kocham kryminały i mimo że ostatnio rzadziej po nie sięgam, moje uczucie nie słabnie. Ba, w swojej biblioteczce mam wszystkie książki opowiadające historie Sherlocka Holmesa. Oglądając filmy i seriale o tym wybitnym detektywie, zrozumiałam, że to interesuje mnie najbardziej i tym mogłabym się zająć. Życie jednak weryfikuje dziecięce marzenia (chociaż, kto wie?), nie zostałam Sherlockiem Holmesem w spódnicy, jednak nadal kocham rozwiązywać kryminalne zagadki. Tak jak komisarz Serge, który na łamach jednej książki przeprowadził dwa śledztwa!

Seria: Komisarz Serge Olovski

Tytuł: Dom z Ogrodem Tanio Sprzedam, Świąteczne Porządki Genevieve Hibou

Autor: Eliza Veinard

Wydawnictwo: Oficynka

Rok wydania: 2020

Ilość stron: 227

Kilka słów o autorce:

Eliza Veinard  z wykształcenia jest politolożką, która jednak obrała zupełnie inną ścieżkę kariery. Była bibliotekarką, urzędniczką, sprzątaczką, dziennikarką, dekoratorką wnętrz i redaktorką. Przeprowadziła się do Paryża i tam działa twórczo: maluje i pisze. O ile nie miałam okazji zobaczyć jak maluje, o tyle mogę Was zapewnić, że pisze doskonale. Poważnie!

Dom z Ogrodem Tanio Sprzedam

Wydawać by się mogło, że emerytura, to najspokojniejszy okres w życiu człowieka. Po latach ciężkiej pracy, nadchodzi upragniony odpoczynek. W końcu możemy robić to, na co dotychczas nie mieliśmy czasu. Komisarz Serge Olovski od początku wiedział, że jego życie nie będzie tak wyglądać. Choć mieszka w najlepszej dzielnicy wioski, w wielkim domu, który mógłby świadczyć o jego bogactwie, wcale tak nie jest. Rzeczywistość jest o wiele mniej kolorowa. Mimo, że przez lata pracował w żandarmerii na wysokim stanowisku, a później wykładał na jednej ze znanych uczelni, nie dorobił się pokaźnego majątku. Właściwie nie żyło by mu się najgorzej, gdyby nie jego zmarła żona i problemy, które zostały po jej nagłej śmierci.

Spokój Serge’a został zburzony z dnia na dzień, gdy w okolicznym parku znaleziono ciało młodego mężczyzny. Komisarz Serge Olovski w dniu w którym odkryto ciało mężczyzny, wybrał się na spacer, na którym zauważył go dawny podwładny. Darzył go wielkim zaufaniem, ponieważ to od niego przed laty uczył się fachu, więc poprosił go, o pomoc przy śledztwie. Duża ilość wolnego czasu oraz zamiłowanie do rozwiązywania takich spraw, zaciągnęły Olovskiego wprost pod drzwi Ewy Wolny. Wdowy pochodzącej z Polski, która robiła wszystko, aby związać koniec z końcem. Z pozoru wydawać się może, że między parą zrodzi się prawdziwy mezalians, jednak połączyła ich przyjaźń i poniekąd ciekawość.

Majątki wiekowych emerytów, są łatwym kąskiem dla złodziei, którzy tylko czekają na okazję. Dzielnica, w której mieszka komisarz obfituje w wiekowe, bogate panie, które mają duże, stare posiadłości, które warte są fortunę. W ostatnim czasie w okolicy wszyscy dostali ulotki z propozycją kupna nieruchomości, a w krótkim czasie okolica była często nawiedzana przez łobuzów, którzy z lubością wybijali szyby, niszczyli bramy oraz elewację. Kilku z mieszkańców poddało się i faktycznie sprzedało dom, za niską cenę, co wykorzystywała lokalna agentka nieruchomości.

Eliza Veinard, dom z ogrodem tanio sprzedam
Eliza Veinard, Dom z ogrodem tanio sprzedam

Zastanawiasz się czemu o tym pisze? Bo obie te sprawy mają ze sobą związek. Serge mimo że wiekowy, rozwiązał sprawę szybciej od młodych żandarmów, którzy potraktowali śledztwo po macoszemu. Przy okazji zawarł nowe znajomości, które już wkrótce mogły mu się bardzo przydać.

 

Świąteczne Porządki Genevieve Hibou

Druga historia, a właściwie drugie śledztwo, jakie przeprowadził komisarz Serge Olovski, zrodziło się z przypadku. Życie na emeryturze ma także swoje minusy – nudę, która jest nieodłącznym elementem każdego dnia. Starszy pan (chociaż on nienawidzi, jak się go tak określa!) z nudów zaczął podglądać 90-letnią sąsiadkę. Nie myślcie sobie tylko, że miał wobec niej złe intencje! Zainteresowała go, ponieważ była starszą majętną damą, która miała problemy z dorosłym synem.

Genevieve Hibou to wiekowa dama, która niegdyś prowadziła znany w okolicy pensjonat. W latach jego świetności bywały z nim znane osobowości. Jej życie jednak tylko z pozoru było udane, ponieważ jej mąż miał skłonności do hulaszczego trybu życia i poszukiwania uciech cielesnych, niekoniecznie w swojej sypialni. Zmarł młodo, pozostawiając na głowie żony opiekę nad domem i gośćmi. Genevieve chcąc wynagrodzić synowi trudne dzieciństwo i liczne szykany, zaczęła go rozpieszczać. Po latach mężczyzna okazał się nieporadnym życiowo bankrutem, który próbował w łatwy sposób dorobić się nie do końca legalnych pieniędzy.

W między czasie w życiu Ewy pojawiły się pewne trudności – z domu kobiety, u której sprzątała, zniknął srebrny świecznik, o którego kradzież została oskarżona. Na szczęście dzięki Serge’owi, który zaprzyjaźnił się z panią Hibou, mogła sprzątać u niej.

Krótko po tym do komisarza dotarła informacja o tym, że syn Genevieve zginął w tragicznym wypadku. Podczas wigilijnej kolacji, poznał jednak prawdę o tym, dlaczego mężczyźni z rodziny Hibou nagle odchodzili się z tego świata.

 

Radością napawa mnie, że te dwie historie są początkiem serii, jaka ma się wkrótce ukazać. Polubiłam komisarza i chętnie będę śledziła dalsze losy tego starszego jegomościa.