Świetlik dachowy płaski - co to?

Przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne, coraz częściej decydują się na projekty budynków z płaskim dachem. Takie budowle nie tylko wyglądają bardzo modernistycznie, ale i mają wiele plusów. Zastanawiasz się, jak doświetlić wnętrza? Czym jest świetlik dachowy płaski? Sprawdź.

Warto zaznaczyć, że domy z płaskim dachem wcale takie płaskie nie są. Zgodnie z prawem spadek połaci dachu musi wynosić co najmniej 3° a maksymalnie 15°. Jest to niezbędne do tego, aby woda mogła swobodnie z niego spływać. W innym wypadku przy większych opadach deszczu pomieszczenia mogłyby zostać zalane. Ważne jest również, aby zadbać o jak najlepszą izolację przeciwdeszczową.

Wielu osobom takie budynki kojarzą się z popularnymi w czasach PRL-u klockami, które do tej pory można zauważyć na starych osiedlach wielu polskich miast. Współcześnie budynki z płaskim dachem wyglądają bardzo nowocześnie, często nawet futurystycznie, a każdy z nich jest niepowtarzalny.

Planując zakup projektu, warto zastanowić się, jak doświetlić wnętrze domu. Oprócz okien niezwykle przydatny może być świetlik dachowy płaski. To ciekawe rozwiązanie, które może zastosować każdy, nie tylko przedsiębiorca.

Świetlik dachowy płaski – co to?

Wspomniana przeze mnie konstrukcja montowana jest na południowej stronie dachu, która jest najlepiej naświetlona przez słońce. Co ciekawe, montaż świetlika dachowego płaskiego nie wymaga wprowadzania zmian konstrukcyjnych w zakupionym przez was projekcie.

Gulajski.pl - świetliki dachowy kopułkowy
Gulajski.pl – świetliki dachowy kopułkowy

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów świetlików – tunelowe z rurą sztywną lub giętką oraz kopułkowe.

Jak działa świetlik dachowy płaski?

Konstrukcja montowana na dachu zbiera promienie słoneczne i przekazuje je niżej, już w formie rozproszonej. To doskonały sposób, dzięki któremu jeszcze bardziej doświetlisz wnętrza światłem naturalnym.

Co ciekawe, to rozwiązanie nie tylko idealnie sprawdzi się w galeriach oraz centrach handlowych, ale i w domach. Wyobrażacie sobie salon z wysokim sufitem, na którym zamontowany jest taki świetlik? Bez wątpienia gościom opadną szczęki, gdy zobaczą, że z góry pada na nich światło słoneczne. Rewelacja!

Niewątpliwie takie konstrukcje mają wiele plusów. Ostatnio coraz więcej czasu poświęcam na poszukiwanie ciekawych rozwiązań, które mogłabym zastosować w swoim przyszłym domu i w mojej opinii taki świetlik jest świetnym rozwiązaniem. Na koniec dodam tylko, że ludzki organizm łaknie słońca, bo dzięki niemu jesteśmy mniej sfrustrowani i zmęczeni. Dlatego właśnie warto zainteresować się tym tematem i postawić na ciekawe, nowoczesne rozwiązania.