pixabay, alkomat, alkohol, wino,

Doborowe towarzystwo i alkohol zwiastuje tylko jedno. Przed Tobą świetna impreza z najbliższymi! Jednak nie zawsze może być kolorowo. Jutro musisz jakoś wrócić do domu, tylko… kiedy? Gdy leje się alkohol, nie zawsze mamy kontrolę nad tym, ile wypiliśmy. Tym bardziej nie sposób określić ile alkoholu mamy we krwi, tak by móc zadecydować, kiedy wsiąść za kółko. Alkomat jest urządzeniem, które powinien posiadać każdy kierowca, któremu nawet okazyjnie zdarza się sięgnąć po lampkę ulubionego alkoholu.

Każdemu z nas zdarza się wyjść na imprezę i mamy do tego pełne prawo. Czasami jednak sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ musimy w jakiś sposób następnego dnia wrócić do domu. Dzień po udanej zabawie możemy czuć się dobrze, choć to wcale nie oznacza, że w naszej krwi nie ma choćby grama spożytego wczoraj alkoholu. Niestety, ale posiadanie alkomatu nie jest aż tak popularne wśród kierowców. Z tego powodu też często słyszymy o tym, że policja ujęła nietrzeźwego kierowcę. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0.2 promila. Jeżeli wartość ta będzie oscylowała pomiędzy 0.2 a 0.5 promila, wówczas zgodnie z obowiązującym prawem popełnimy wykroczenie. Jak sami możecie zauważyć, wartości te są do siebie bardzo zbliżone i w zależności od naszych uwarunkowań fizjonomicznych w obu przypadkach możemy czuć się dobrze. W takich sytuacjach zazwyczaj uważamy, że alkohol wypity dnia poprzedniego „zszedł” z naszego organizmu. Jednak nie zawsze tak jest! Dlatego właśnie dobrze jest mieć pod ręką alkomat.

Jaki alkomat wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele alkomatów, które możemy w łatwy sposób nabyć. Nie warto jednak na takim zakupie oszczędzać. Alkomaty za kilkanaście złotych nie są precyzyjne, przez co możemy uzyskać błędny odczyt danych. Warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada stosowne atesty, certyfikaty i na jak długo przyznana jest gwarancja.

 

alkomat, policja, trzeźwość, pijany kierowca,
Źródło: promil-lab.pl

 

Większość kierowców wie, jak wyglądają alkomaty stosowane przez policję. Taki lub podobny można zakupić na własny użytek. Jego przewaga nad innymi urządzeniami jest taka, że nie posiada on ustnika, dzięki czemu badanie na zawartość alkoholu można wykonać nawet u kilku osób. Nie musimy posiadać przy sobie dodatkowych, najczęściej jednorazowych, ustników. W ten sposób możemy pomóc nie tylko sobie, ale również rodzinie/przyjaciołom, z którymi bawiliśmy się poprzedniego dnia.

alkomat, promil-lab, alcodigital p100,
Źródło: promil-lab.pl

 

W ofercie promil-lab https://www.promil-lab.pl/ znaleźć można również urządzenia dla osób bardziej wymagających. Przykładem takiego urządzenia jest Alkomat AlcoDigital P100. Urządzenie posiada trzy tryby pomiaru alkoholu, a w jednym z nich możesz wprowadzić informacje o badanej osobie. Posiada on wysokiej jakości duży wyświetlacz, który jest świetnym rozwiązaniem dla użytkowników w każdym wieku. Alkomat ten wyposażony jest w specjalny elektrochemiczny czujnik, który bada zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, unikając tym samym zanieczyszczeń występujących w powietrzu.

O co chodzi z tym zanieczyszczeniem występującym w powietrzu? Niektóre urządzenia są bardzo czułe i czasami zakłamują pomiar. Takie sytuacje mogą mieć miejsce zimą, gdy wentylacja powietrza w pojeździe jest mniejsza, a my sięgamy po płyny do spryskiwaczy z większą zawartością alkoholu. Znam sytuację, w której to kierowca zatrzymany przez służby był w 100% trzeźwy, a alkomat wskazywał, iż znacznie przekracza normę. Wszystko za sprawą płynu do spryskiwaczy, którego opary dostały się do auta i chcąc nie chcąc zostały zmierzone.

Czy alkomat jest mi potrzebny?

Tak, jak wspominałam już w całej treści tego artykuły, alkomat jest niezwykle przydatny. Nie warto ryzykować utratą dokumentu, sprawą w sądzie czy zdrowiem drugiego człowieka! Czasami odnosimy wrażenie, że jest już okej, ale rzeczywistość może być odmienna. W przypadku, jeśli każdy z kierowców pił, warto ustalić, kto faktycznie może prowadzić. Wystarczy chwila, aby Twoje życie się odmieniło w zupełnie odwrotnym do zamierzonego kierunku. Wsiadając do auta musisz być świadomy zagrożeń, jakie mogą Cię spotkać i jakie możesz spowodować. Alkohol jest bardzo złym doradcą, o czym przekonało się już wielu kierowców. Zawsze pamiętaj, że przez Twoje złe decyzje, ktoś trzeci, może ucierpieć. Nigdy nie ryzykuj swoim czy czyimś zdrowiem bądź życiem! Poza tym, alkomat da Ci wewnętrzny spokój, ponieważ wiedząc, że możesz kierować, nie będziesz stresować się przez całą podróż, że może jednak przekraczasz to 0.2 promila. Alkomat jest przydatny i nie warto na nim oszczędzać. Wybierając urządzenie dobrej jakości, na pewno się nie zawiedziesz. No,a  za dobre urządzenie, warto zapłacić więcej.

Na rynku jest bardzo duży wybór alkomatów, dlatego zakup trzeba dobrze przemyśleć. Aby nie żałować zakupu, weź pod uwagę to, jak często będziesz takiego urządzenia używać. Czy będzie ono przeznaczone wyłącznie dla Ciebie czy też dla osób z Twojego bliskiego otoczenia. A może jesteś właścicielem lokalu gastronomicznego i chcesz wymyślić jakieś ciekawe rozwiązanie dla Twoich klientów? Wówczas zapoznaj się z ofertą alkomatów barowych, bo one mogą sprawić, że klienci będą jeszcze bardziej zadowoleni z Twoich usług.