Myjka ultradźwiękowa. Źródło: http://myjultradzwiekami.pl/

Ultradźwięki mają wiele zastosowań, nie tylko w medycynie. Z ich pomocą można również „prześwietlać” głębiny wód, czy przeprowadzać zabiegi kosmetyczne. Do czego jeszcze można ich używać?

Ultradźwięki, to inaczej naddźwięki. Są to dwa dźwiękowe o tak wysokiej częstotliwości, że ludzkie ucho nie jest w stanie ich usłyszeć. Za dolną granicę ultradźwięków przyjmuje się 20kHz i jest to jednocześnie górna granica słyszalnych częstotliwości. Za górną granicę przyjmuje się 1GHz, a wszystkie fale dźwiękowe o wyższej częstotliwości nazywamy już hiperdźwiękami.

Ultradźwięki mają krótkie fale, dzięki czemu przy ich użyciu można widzieć obrazy. Używa się je m.in. w sonarach, dzięki którym można oglądać dno morskich głębin czy też w ultrasonografię, który ma swoje zastosowanie w medycynie. To jednak nie koniec długiej listy zastosowań.

Myjka ultradźwiękowa – jakie ma zastosowanie?

Ten rodzaj fal można wykorzystywać równie w myjkach ultradźwiękowych. Działają one w ten sposób, że specjalny przetwornik emituje ultradźwięki, a fale te wytwarzają na zmianę niskie ciśnienie, dzięki któremu powstają mikropęcherzyki, które wraz ze wzrostem ciśnienia zaczynają się powiększać. Gdy będzie ono już na tyle wysokie, dochodzi do ich implozji, podczas której powstaje ogromna ilość energii, która bez trudu usuwa zanieczyszczenia, bakterie i osady z trudno dostępnych miejsc.

Myjka ultradźwiękowa - myjultradzwiekami.pl
Myjka ultradźwiękowa – myjultradzwiekami.pl

Tego rodzaju myjki mogą być używane do dezynfekcji i czyszczenia narzędzi chirurgicznych, igieł, pipet, zegarków wodoodpornych, biżuterii, sztućców czy numizmatów. Mają one również swoje zastosowanie w życiu codziennym. Można w nich czyścić także okulary, protezy czy szczoteczki do zębów.

W sieci można znaleźć wiele firm zajmujących się produkcją oraz dystrybucją tych urządzeń. Na stronie https://myjultradzwiekami.pl/myjka-ultradziekowa/ znajdziemy myjki o pojemności od 10 litrów do 143 oraz o częstotliwości 28-40kHz. W największej z nich znajduje się platforma o ładowności do 750 kg.

Myjka ultradźwiękowa - myjultradzwiekami.pl
Myjka ultradźwiękowa – myjultradzwiekami.pl

Oczywiście na wspomnianej wcześniej stronie można także skorzystać z usługi mycia w firmie. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, gdy musimy z niego skorzystać jednorazowo lub sporadycznie. Nie mniej jednak myjka ultradźwiękowa to must have m.in. w przemyśle i medycynie.