Węże przemysłowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia hali produkcyjnej, większych i mniejszych przedsiębiorstw. Do czego służą? Skąd je zamówić?
Węże przemysłowe służą przede wszystkim do transportowania różnych substancji: stałych, ciekłych lub gazowych, a także do zasysania lub ich tłoczenia. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów: węże techniczne, ssawne, ciśnieniowe, pneumatyczne. Można je także podzielić na węże gumowe, teflonowe, tworzywowe czy metalowe. Dzięki tak dużej różnorodności doskonale spełniają swoją funkcję i można je dostosować do każdych warunków. Przed zakupem trzeba jednak wziąć pod uwagę jego przeznaczenie.
Węże przemysłowe z gumy
Najczęściej na rynku spotkać możemy węże przemysłowe z gumy. Z uwagi na ich wytrzymałość, mają wielorakie zastosowanie – mogą być używane do transportu:
- wody,
- powietrza,
- gazów
- pary wodnej i pary nasyconej,
- kwasów i zasad,
- produktów spożywczych, np. mleka czy soków,
- gorącej wody,
- oleju,
- benzyny.
Charakteryzują się one świetną elastycznością, dzięki czemu tak często możemy je spotkać. Bardzo dobrze radzą sobie także w trudnych warunkach.
Węże tworzywowe
Na stronie MiDaTech znajdziemy także węże tworzywowe. Jak sama nazwa wskazuje wykonane są one z tworzyw sztucznych i mają one uniwersalne zastosowanie. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w różnych branżach. Przed ich zakupem należy jednak dobrze zastanowić się nad odpowiednim doborem, ponieważ ma on kluczowe znaczenie. Aby nie popełnić błędu, należy przeanalizować z jakiego dokładnie rodzaju tworzywa jest wykonany (np. z pianki PCV), zwłaszcza gdy ma być elementem większej instalacji.
Węże metalowe
W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie węży metalowych. Te o pojedynczym splocie służą do transportu pary, wody, gorącego oleju i niektórych substancji chemicznych. Mają one postać gotowego przewodu, do którego dospawane są końcówki – zawsze według specyfikacji, którą podaje Klient. Na wspomnianej wcześniej stronie znajdziemy produkty o ekstremalnie szerokim zakresie temperatur od -270 stopni Celsjusza do 600. W ofercie znaleźć można także węże do odciągu gorącego powietrza (tzw. tym Peschla), które sprzedawane są bez końcówek.
Węże do substancji ściernych
W tym miejscu warto także wspomnieć o wężach do substancji ściernych, np. suchego cementu, piasku czy żwiru. Warstwa wewnętrzna najczęściej wykonana jest z gumy NR/BR/SBR, antystatyczna a dodatkowym wzmocnieniem jest oplot tekstylny i spirala stalowa. Warto też poprosić o pomoc przy wyborze odpowiedniego rodzaju, tak by w pełni spełniał nasze oczekiwania.