Wzorcowanie alkomatu - co to jest?

Każdy kierowca powinien mieć alkomat, by po suto zakrapianych imprezach zweryfikować, kiedy wsiąść za kółko. Mało kto jednak wie, że oprócz kalibracji, trzeba robić wzorcowanie. Czym jest?

W końcu przyszła prawdziwie wiosenna pogoda, a to oznacza tylko jedno – rozpoczął się długo wyczekiwany sezon grillowy. Maj to także czas, w którym zaczynają się imprezy plenerowe i wesela. Wszystko to suto zakrapiane alkoholem. Świetna zabawa i doborowe towarzystwo sprzyjają częstemu zaglądaniu do kieliszka. Każdy kierowca wie, jak wygląda następny poranek.

Ból głowy to najmniejsze zmartwienie. Wszyscy jak jeden mąż zastanawiają się kiedy i czy może wsiąść za kółko i wybrać się w drogę powrotną. Jeżeli w pobliżu znajduje się posterunek policji, to bez trudu można się tam przejść i poprosić o zbadanie alkomatem. Jeśli nie, to mamy poważniejszy problem. Dlatego tak ważne jest, by posiadać na własność dobry jakościowo alkomat i regularnie go serwisować.

Czym jest wzorcowanie alkomatu?

Każdy posiadacz takiego urządzenia wie, jak ważna jest kalibracja, ale mało kto pamięta, że istotne jest także wzorcowanie alkomatuCo to jest?

Wzorcowanie to proces kontroli poprawności działania urządzenia. Robi się to poprzez porównanie uzyskanych pomiarów z tak zwanym wzorcem. Robi się to w laboratorium przy użyciu specjalistycznej aparatury.

Podczas takiego badania sprawdza się, czy pokazuje on wyniki zgodne z rzeczywistym stanem trzeźwości danej osoby, badanego. W laboratorium ustawia się na certyfikowanym urządzeniu ściśle określoną dawkę alkoholu. Następnie wykonuje się pomiar alkomatem i powtarza się go dla poszczególnych wartości stężenia alkoholu. Każdy wynik porównywany jest ze wzorcem. Jeżeli mieszczą się one w granicach dopuszczalnego błędu, dla takiego urządzenia można wystawić świadectwo wzorcowania. Poprawne wyniki pokazują, że urządzenie działa prawidłowo i można korzystać z niego bez najmniejszych obaw.

Wzorcowaniu powinny być poddawane wszystkie urządzenia znajdujące się w posiadaniu służb mundurowych czy izb wytrzeźwień. Warto, aby pamiętali o tym także „cywilni” użytkownicy, by w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z policją i móc nadal cieszyć się prawem jazdy.

Macie alkomaty? Słyszeliście o wzorcowaniu?