Prowadzenie własnego bloga jest naprawdę trudnym zadaniem. O ile samo jego założenie na powszechnych, darmowych platformach zajmuje zaledwie minutę, o tyle tworzenie treści i cała praca, jaką trzeba włożyć we własną stronę internetową potrafią sprawić, że jest to proces niezwykle żmudny. Nie od razu Rzym zbudowano, dlatego też nie zrażaj się na starcie, a ja mniej więcej krok po kroku wyjaśnię Ci, jak założyć własnego bloga!
1. Wybierz serwis na którym postawisz swoją stronę
Darmowych serwisów pozwalających na założenie bloga jest kilka. Ja zaczynałam na WordPressie, ale w wersji bezpłatnej. Następnie przeniosłam się na Blogspot, który przez bardzo długi czas spełniał moje oczekiwania i był wystarczający. Jeżeli startujesz, a nie jesteś przekonana czy chcesz inwestować pieniądze we własną domenę lub serwer, to sięgnij po drugą, wymienioną przeze mnie opcje. Blogowanie za pośrednictwem bloggera (blogspota) jest proste, intuicyjne i nie sprawia większych problemów. W razie konieczności lub zmiany decyzji, zawsze bez najmniejszego kłopotu, lecz przy odrobinie kombinacji, możesz przenieść swoją stronę na wordpress.org, która da Ci bardzo dużo możliwości!
2. Jak zacząć tworzyć stronę www?
Przede wszystkim, to co mogę Ci doradzić z mojego własnego doświadczenia, zapoznaj się z tym czym jest pozycjonowanie strony. Zrozumienie na samym początku zasad, którymi należy kierować się przy tworzeniu artykułów, pozwoli Ci zwiększyć Twoje zasięgi oraz nauczy Cię tworzyć od podstaw poprawne treści.
Oczywiście, to nie tak, że jeżeli nie zrozumiesz czym jest pozycjonowanie, nie będziesz mogła zacząć blogować. Z czasem, gdy stworzysz kilkanaście lub kilkadziesiąt artykułów, a „liczby” nie będą się zgadzać i tak wrócisz do tego tematu. Na polskim rynku funkcjonują już ogólnodostępne serwisy dla każdego, kto nie rozumie tego tematu. Wiele Agencji inpozycjonowanie ma opanowane do perfekcji, dzięki czemu w kilku prostych krokach poprawią Twoją stronę internetową. Pozycjonowanie jest bardzo ważne, bo dzięki niemu Twoja strona www wyświetla się wyżej w wyszukiwarkach internetowych. W ten sposób pozyskujesz nowych czytelników, którzy z łatwością dotrą na Twoją stronę w pierwszej kolejności.
3. Jak pisać?
Pozostawmy jednak temat pozycjonowania, a wróćmy do samej treści. Zakładając stronę internetową powinnaś określić cel, jaki chcesz osiągnąć. Mam tu na myśli to czy chcesz stworzyć bloga o tematyce lifestyle, czy też chcesz skupić się na konkretnej wąsko zakreślonej kategorii (np. gotowanie, recenzje książek, szydełkowanie itd.). Warto zrobić to już na samym początku i trzymać się tego postanowienia. Wówczas już od początku działania czytelnicy będą identyfikowali Cię z tą nazwą i kategorią w której chcesz być rozpoznowana (np. Magda ze strony szydelkowanie.eu robi piękne robótki!). Przyznajmy, że wybierając nazwę szydelkowanie.eu oczekujemy treści o szydelkowaniu, a nie o kosmetykach.
Chcąc pisać i przede wszystkim „być czytanym”, pamiętaj o tym, aby tworzyć artykuły poprawne językowo i stylistycznie. Uwierz, że nie raz spotkasz czytelnika, który wyłapie najmniejszy błąd ortograficzny czy literówkę! Powinnaś również zwrócić uwagę na długość zdań. Staraj się pracować nad tym, aby zdania były krótkie, bo wówczas czyta się najlepiej. Nie zrażaj, jeśli na początku będziesz się rozwlekać. Mimo tego, że bloga prowadzę od grudnia 2016r. nadal mam z tym problem, ale wciąż się uczę, jak pisać zwięźle. Kombinuj jak tylko się da, czytaj to co piszesz nawet kilka razy i w miarę możliwości skracaj zdania.
4. Lepiej pisać czy nagrywać?
To jest kwestia sporna. Sama nie raz zadaję sobie to pytanie. Lubię oglądać filmiki, bo często są one łatwiejsze w odbiorze. Oprócz tego z łatwością mogę identyfikować się z emocjami autora, które są widoczne. Mimo wszystko nadal wiele osób szuka w internecie treści do czytania, recenzji innych osób, bo jest ich więcej. Pracując nad swoim warsztatem pisarskim i Tobie uda się oddać swoje emocje, które będą w łatwe w odbiorze dla czytelnika.
Najważniejsze jest to, aby nie zrażać się na samym początku. Choć czasami wykresy z ilością wyświetleń nie będą spełniać Twoich oczekiwań, działaj dalej i stale się ucz. Tylko rozwijając swoje umiejętności w końcu wejdziesz na taki poziom, który zagwarantuje Ci zadowolenie z tego, co robisz. Internet ma bardzo duży potencjał!
Wpis ten w najbliższym czasie doczeka się kontynuacji, bo temat własnego bloga, to temat rzeka, ale jeśli już teraz masz jakieś pytania, zajrzyj w zakładkę współpraca na mojej stronie i napisz maila, z chęcią Ci pomogę!