Pompy ciepła - czy się opłaca?

Obecnie właściciele domów mają wiele możliwości do tego, by zmniejszyć miesięczne koszty utrzymania. Jednym z takich sposobów jest montaż pompy ciepła. Czym jest i dlaczego warto w nią zainwestować?

Wybranie sposobu, w jaki będziemy ogrzewać dom, bywa czasochłonne, jednak jest to decyzja na lata. Niestety, ale z roku na rok ceny tradycyjnych paliw są coraz wyższe, a czasami wręcz niewspółmiernie wysokie względem dochodów. Dlatego też nie ma w tym nic złego, że szukamy jakiejś alternatywy, która pozwoli zatrzymać trochę pieniędzy w kieszeni.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów instalacji grzewczych:

  • hybrydowe – urządzenie łączy ze sobą dwie lub więcej technologii, np. kocioł gazowy i pompa ciepła,
  • olejowe – kondensacyjne, konwencjonalne, jedno- i dwufunkcyjne,
  • gazowe – kotły kondensacyjne i zwykłe,
  • zasilane paliwem stałym – pelletowe, drzewne, węglowe,
  • ogniwa paliwowe i mikrokogeneracje – urządzenie zasilane jest biomasą, węglem lub gazem i jednocześnie produkuje energię cieplną i elektryczną,
  • elektryczne – podczerwień, grzejnikowe lub panelowe
  • pompy ciepła – tu możemy wyróżnić kilka rodzajów: powietrzne, powietrzno-wodne, gruntowe oraz wodne.

W dzisiejszym wpisie to właśnie na tym ostatnim rodzaju skupimy swoją uwagę.

Pompy ciepła – dlaczego warto w nie zainwestować?

Na zakup pompy ciepła coraz częściej decydują się właściciele nowych i modernizowanych budynków. W dużej mierze wynika to z ograniczeń, jakie są wprowadzane lokalnie oraz przez polski rząd (np. stopniowe odchodzenie od pieców CO, które zanieczyszczają środowisko).

Z uwagi na to, że jesteśmy coraz bardziej zabiegani, wybieramy rozwiązania, które przede wszystkim są niemalże bezobsługowe, komfortowe i czyste. Wszystkie te cechy posiadają pompy ciepła. Warto zaznaczyć, to fakt, iż energia elektryczna niemalże w 100% przetwarzana jest na ciepło w bojlerze elektrycznym lub grzejniku. Nowoczesne urządzenia potrafią z tej samej energii wytworzyć nawet do 5 razy więcej energii cieplnej, pobierając ją z powietrza na zewnątrz.

Ogrzewanie domu tym sposobem nie musi być kosztowne, ponieważ nawet do 80% energii można pozyskiwać z powietrza, natomiast pozostałe 20% z sieci elektrycznej.

 

Pompy ciepła Daikin, to jeden z najpopularniejszych modeli - źródło psmsolar
Pompy ciepła Daikin, to jeden z najpopularniejszych modeli – źródło psmsolar

To, jak wysokie będą koszty ogrzewania domu, w dużej mierze, zależne jest od nas. Chodzi tu o to, m.in. jak często podkładamy do pieca oraz jakie to urządzenie ma parametry. Równie ważna jest np. termoizolacja budynku – im więcej nieszczelności w domu, tym więcej energii cieplnej potrzebujemy do jego ogrzania.

Posiadanie pompy ciepła może znacznie zminimalizować koszty. Przyjmuje się, że średnio za wytworzenie 1kWh przy użyciu pompy powietrznej zapłacimy 0,18 zł, przy pompie wodnej będzie to 0,14 zł, a przy pompie powietrzno-cieplnej 0,16 zł. Warto zaznaczyć, że przy użyciu nowoczesnych urządzeń z 1kW energii elektrycznej można uzyskać nawet 5kW energii cieplnej. Dla porównania wytworzenie 1kWh przy użyciu ogrzewania elektrycznego to koszt rzędu 0,52 zł. Nieco niższe koszty generuje gaz ziemny. Właściciele kotła kondensacyjnego zapłacą 0,22 zł za wytworzenie wspomnianej ilości ciepła.

Sądzę, że różnica kosztów jest widoczna gołym okiem i dla wielu będzie to najważniejszy argument przemawiający za tym, aby zakupić pompę ciepła.

Czy pompa ciepła poradzi sobie w zimę?

Wiele firmy w swojej ofercie posiada urządzenia firmy Daikin, które mają wysoką wydajność grzewczą. Pompy pochodzą z Japonii i bez problemu działają przy -25°C na zewnątrz. Myślę, że jak na polskie realia, to świetny wynik.

W jaki sposób ogrzewacie swoje domy? Czy są wśród was posiadacze pompy ciepła? Chętnie przeczytam wasze spostrzeżenia, co do tego sposobu ogrzewania domu.