Pompa ciepła

Żyjemy w czasach, w których z każdej strony słyszymy o tym, jak wielka jest skala zanieczyszczenia powietrza i to nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Zastanawiasz się, dlaczego warto wymienić kopciucha na pompę ciepła? Spieszę z odpowiedzią.

Z uwagi na pogarszającą się jakość powietrza, powstają uchwały antysmogowe, w których określono do kiedy trzeba pozbyć się kopciucha. W różnych regionach określono różne terminy, które możecie sprawdzić poniżej.

Do kiedy należy pozbyć się kopciucha?

  • województwo dolnośląskie – 1 lipca 2024 r. – obowiązek pozbycia się kotłów niespełniających wymogów 3. klasy (potocznie nazywanych kopciuchami), 1 lipca 2028 r. – zakaz używania pieców na węgiel lub drewno o klasie niższej niż 5.
  • województwo lubelskie – 1 stycznia 2024 – do tej daty musisz pozbyć się kotła bezklasowego (kopciucha) oraz kotłów klasy 1. i 2. wg normy PN-EN 303-5:2002. Przed 1 stycznia 2027 r. należy wymienić piece węglowe 3. i 4. klasy, a przed 1 stycznia 2030 r. trzeba wymienić piece węglowe klasy 5 – tu mamy zastrzeżenie, że trzeba będzie go wymienić na kocioł Ecodesign lub inne źródło ciepła, np. pompę ciepła.
  • województwo mazowieckie – od 1 października 2023 r. w Warszawie obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem, a od 1 stycznia 2028 r. dotyczyć on będzie pozostałych gmin wokół stolicy. Kotły klasy 5. (zamontowane przed 10 listopada 2017 r.) i te spełniające wymogi normy Ecodesign można stosować nadal. Od 1 stycznia 2023 r. w pozostałej części województwa nie wolno stosować kopciuchów, a od 1 stycznia 2028 r. obowiązuje zakaz stosowania kotłów o klasie niższej niż 5., bądź niezgodnych z ekoprojektem.
  • województwo kujawsko-pomorskie – 1 stycznia 2024 r. – przed tą datą należy bezwzględnie pozbyć się kotłów bezklasowych, równocześnie zakazuje się używania kominków i innych ogrzewaczy pomieszczeń, które nie spełniają wymogów określonych w uchwale antysmogowej. Od 1 stycznia 2028 r. – zakaz ogrzewania domu piecem o klasie niższej niż 5.
  • województwo łódzkie – do 1 stycznia 2025 r. należy wymienić piece bezklasowe. Posiadacze pieców i kominków zainstalowanych przed 2018 roku mają czas do 1 stycznia 2026 r. Z kolei od 1 stycznia 2028 r. dozwolone będzie używanie wyłącznie pieców na paliwa stałe klasy 5.
  • województwo lubuskie – tu sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ stworzono trzy uchwały antysmogowe. Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje zakaz ogrzewania piecami na paliwa stałe o klasie niższej niż 5. w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. W pozostałej części województwa jest to termin 1 stycznia 2027.
  • województwo małopolskie – tu także obowiązuje kilka uchwał. W Krakowie nie wolno używać kopciuchów już od 1 września 2018 roku, z kolei w pozostałej części województwa: do wiosny 2024 r. obowiązek wymiany pieców bezklasowych, od 1 stycznia 2027 r. zakaz stosowania pieców o klasie niższej niż 5.
  • województwo pomorskie – w Sopocie od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje całkowity zakaz ogrzewania się węglem oraz drewnem (nie dotyczy to kominków spełniających normy Ecodesignu). W reszcie województwa od 1 września 2024 r. obowiązywać będzie zakaz używania pieców bezklasowych lub o klasie niższej niż 3. Do 1 września 2026 r. należy wymienić piece o klasie 3. i 4. Najpóźniej do 1 września 2035 r. należy wymienić piece na paliwo stałe o klasie 5.
  • województwo opolskie – przed 1 stycznia 2029 r. należy wymienić kopciuchy, a kotły klas 3. i 4. należy zlikwidować do 1 stycznia 2032 r.
  • województwo podkarpackie – do 1 stycznia 2024. obowiązek wymiany kotłów bezklasowych używanych od 5 do 10 lat od daty produkcji, od 1 stycznia 2026 r. obowiązuje zakaz używania kotłów bezklasowych eksploatowanych do 5 lat od daty produkcji.
  • województwo śląskie – od 1 stycznia 2022 r. zakaz używania kopciuchów pozbawionych tabliczki znamionowej lub użytkowanych dłużej niż 10 lat od daty produkcji. Od 1 stycznia 2024 – zakaz używania kotłów bezklasowych używanych od 5 do 10 lat od daty produkcji, a od 1 stycznia 2026 r. zakaz użytkowania kotłów bezklasowych używanych do 5 lat od daty produkcji. Od 1 stycznia 2028 r. – zakaz stosowania pieców na paliwa stałe o klasie niższej niż 5.
  • województwo świętokrzyskie – od 1 lipca 2023 zakaz używania kotłów o klasie niższej niż 3. i kopciuchów. Do 1 lipca 2024 r. obowiązek wymiany pieców o klasie 3. i 4. Kotły o klasie 5. trzeba wymienić do 1 lipca 2026.
  • województwo wielkopolskie – do 1 stycznia 2024 r. – obowiązek usunięcia kopciuchów. Do 1 stycznia 2026 r. należy wymienić kotły klasy 5. lub niespełniające wymogów ekoprojektu normy PN-EN 303-5:2012. Tu jednak przewidziano wyjątki — wystarczy zamontować odpowiednie filtry, by dotychczasowy piec spełniał wymogi. Nakaz ten nie dotyczy pieców i wyposażenia w filtry, jeśli jest ono sprawne w min. 80 procentach. Do dnia 1 stycznia 2028 należy wymienić piece klasy 3. i 4.
  • województwo zachodniopomorskie – do 1 stycznia 2024 r. należy wymienić piece bezklasowe, a do 1 stycznia 2028 r. obowiązuje zakaz używania pieców o klasie niższej niż 5.

Warto mieć na uwadze, że nie dotrzymanie wskazanych wcześniej terminów może poskutkować nałożeniem kary grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?

W zasadzie nikt nie powinien mieć wątpliwości co do tego, dlaczego warto wymienić kopciucha na pompę ciepła, ale znam kilku zagorzałych „palaczy”, którzy za nic w świecie nie chcą pozbyć się starego dobrego pieca.

Przede wszystkim pompa ciepła to wygoda. Niezależnie od pory roku czy pogody, urządzenie to jest w zasadzie bezobsługowe. Ustawiasz temperaturę i cieszysz się ciepełkiem w domu i gorącą wodą w rurach. Nie martwisz się o opał (i jego szalejące ceny), nie musisz myśleć o tym, czy przypadkiem w mroźną noc nie wypali się zawartość pieca. To niesamowity komfort, który tylko uprzyjemni ci pobyt w domu.

Wiele osób jest przerażonych ceną pompy, ale tu warto podkreślić, że można dostać dotację, która w dużej części pokryje koszt zakupu. Nie musisz przy tym martwić się formalnościami, bo np. NTS-Energy załatwi wszystko za Ciebie. Aktualnie można skorzystać z programów:

  • Czyste Powietrze
  • Mój Prąd 4.0
  • Moje Ciepło
  • Termomodernizacja

Każdy z nich pozwoli ci uzyskać fundusze na inwestycję. Oczywiście nie wszyscy otrzymamy taką samą dotację, ponieważ jej wysokość uzależniona jest m.in. od dochodów, ale też faktu, czy w domu planowana jest termomodernizacja. Spokojnie, jeśli dopiero budujesz swój kąt, także może skorzystać z każdej tych form dofinansowania.

Pamiętaj, wymiana pieca i tak cię nie minie, więc to czas najwyższy zabrać się za ten temat wcześniej, aby później nie żałować lub co gorsza, nie przepłacać.