Myjka ultradźwiękowa. Źródło: http://myjultradzwiekami.pl/

Niektóre zabrudzenia są naprawdę bardzo trudne do wyczyszczenia. Wielokrotnie część z tych przedmiotów wyrzucamy myśląc, że nie da się ich uratować. Nic bardziej mylnego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów myjek ultradźwiękowych, które z powodzeniem usuną każdy brud. Jakie zabrudzenia można nimi usuwać i w jakich branżach przydają się najbardziej?

Przez lata uważano, że jedynym środkiem do mycia jest gąbka i płyn do tego przeznaczony, którą należy trzeć i szorować tak długo, aż brud zniknie. Z czasem, wraz z postępem, stworzono myjki wysokociśnieniowe, które obecnie cieszą się bardzo dużą popularnością. To one z łatwością usuwają brud i zanieczyszczenia z różnych powierzchni, bez konieczności używania siły.

Okazuje się jednak, że nawet one są bezsilne w przypadku plam powstałych z olejów czy smarów, ale i na to znaleziono sposób. Obecnie z łatwością można dostać inny rodzaj myjki, która przeznaczona jest do zadań specjalnych.

Myjka ultradźwiękowa – co to?

Myjka ultradźwiękowa, to urządzenie przeznaczone do usuwania zabrudzeń i osadów za pomocą ultradźwięków. Ultradźwięki są to fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (wszystkie powyżej 20 kHz). Mimo że ludzkie ucho nie jest w stanie ich usłyszeć, można z powodzeniem używać ich m.in. do oczyszczania różnych powierzchni czy przedmiotów. Dzieje się tak, ponieważ fale dźwiękowe pobudzają cząsteczki preparatu chemicznego znajdującego się wewnątrz tego urządzenia, który zaczyna drgać. Jest to tak zwana kawitacja. Uderzające w zanieczyszczoną powierzchnię molekuły usuwają z niej wszystkie zabrudzenia, nawet te znajdujące się w zagłębieniach.

Myjka ultradźwiękowa. Źródło: http://myjultradzwiekami.pl/
Myjka ultradźwiękowa. Źródło: http://myjultradzwiekami.pl/

Myjka ultradźwiękowa znajduje swoje zastosowanie w przypadku, gdy mamy brudne narzędzia precyzyjne, takie jak wtryskiwacze, dysze, numizmaty, biżuterię. Mogą to być również narzędzia wykorzystywane w laboratorium medycznym. W ten sposób można usunąć zabrudzenia z oleju, smarów, past lutowniczych czy topników.

W jakich branżach myjki ultradźwiękowe przydają się najbardziej?

Myjka ultradźwiękowa doskonale sprawdzi się przede wszystkim w w zakładach zajmujących się elektroniką, w sklepach jubilerskich czy w przemyśle. Urządzenie to można również umieścić w szpitalach, przychodniach oraz w laboratoriach.