W ciągu życia nie sposób uniknąć wizyty w szpitalu. Z wiekiem odwiedzamy coraz częściej gabinety medyczne różnych specjalności w trosce o zdrowie. Mimo to często zdarzają się pomyłki, które prawo definiuje jako błąd medyczny. Jakie prawa przysługują pacjentowi, jeżeli w toku leczenia został popełniony taki błąd? Aby przejść do tego tematu na wstępie warto jest dokonać rozróżnienia poszczególnych błędów, gdyż taka wiedza jest niezbędna do tego, aby później móc ze stosowną wiedzą wkroczyć na drogę prawną.
Błąd diagnostyczny
polega na błędnym zdiagnozowaniu pacjenta czy błędnej ocenie stanu zdrowia pacjenta, niezapoznaniu się lub pobieżnym zapoznaniu się z dokumentacją medyczną. Powstaje on również w wyniku błędnego odczytania wyników przeprowadzonych badań lub przeprowadzenie niedokładnego wywiadu z pacjentem, w którym nie zostały zawarte najważniejsze informacje o chorobach, które dana osoba posiada lub posiadała.
Błąd terapeutyczny
powstaje w sytuacji, gdy w trakcie objęcia pacjenta leczeniem dopuszczono się rażących działań lub zaniechań. Dotyczy to np. okoliczności w której pacjentowi podawane są nieodpowiednie leki lub gdy w wyniku niedopatrzeń lekarzy pacjent pozostaje bez opieki przez bardzo długi czas, co może w znaczącym stopniu wpłynąć na stan jego zdrowia. Błąd terapeutyczny powstaje również w sytuacji, gdy mimo przeciwskazań pacjent zostaje poddany zabiegowi lub już w jego trakcie lekarz wykaże się brakiem odpowiedniej wiedzy, przez co naraża pacjenta na utratę zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia.
Błąd organizacyjny
dotyczy np. braku odpowiedniego sprzętu do przeprowadzania badań czy to w szpitalu czy w przychodni. Za taki błąd może odpowiadać już nie tylko lekarz, ale i osoba zajmująca się prowadzeniem dokumentacji medycznej, która nie musi posiadać wykształcenia medycznego.
Błąd techniczny
to sytuacja w której doszło do zaniedbania przez lekarza lub błędnego wykonania jego poleceń. Są to sytuacje w których np. w ciele pacjenta zaszyty zostanie wacik, co może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Ten rodzaj błędu dotyczy również błędnego ocenienia tożsamości pacjenta, który został zakwalifikowany do specjalistycznych badań lub zabiegów.
Skoro ustaliliśmy już czym są błędy medyczne, warto więc dowiedzieć się co zrobić w sytuacji, gdy to w naszym przypadku dojdzie do jego popełnienia. Za każdy taki przypadek lekarz czy inny podmiot winien ponieść odpowiedzialność, aby uchronić przed tym innych pacjentów. Nam, jako osobie poszkodowanej, przysługuje odszkodowanie za błąd medyczny, który niejednokrotnie przyczynia się do utraty zdrowia, a w najgorszych przypadkach do utraty życia.
Odszkodowanie za błąd medyczny można uzyskać między innymi poprzez wytoczenie powództwa przeciwko lekarzowi lub innemu pracownikowi placówki medycznej. Niestety są to sprawy bardzo skomplikowane, w przypadku których nie wystarczy tylko podstawowa wiedza prawna czy medyczna. Warto więc sięgnąć po pomoc praktyka, który już niejednokrotnie miał styczność z takimi sprawami i posiada do tego niezbędne przygotowanie. Taką pomoc możemy uzyskać w Ośrodku Pomocy Poszkodowanym, w którym pracują przede wszystkim praktycy i specjaliści w tej konkretnej dziedzinie. Niejednokrotnie dalsze leczenie jest bardzo kosztowne, dlatego warto jest skorzystać z takiej możliwości i zawalczyć o środki, które pozwolą przywrócić utracone zdrowie lub poprawić byt osoby poszkodowanej.
Jeżeli szukasz pomocy, koniecznie zajrzyj na stronę dotyczącą praw pacjenta. Za jej pośrednictwem nawiążesz bezpłatny kontakt z kimś, kto pomoże Ci w tych trudnych chwilach i przeprowadzi przez cały proces dochodzenia odszkodowania.
Spotkaliście się już kiedyś z pojęciem błędu medycznego?
Nie mialam potrzeby korzystać z osrodka pomocy odszkodowanym, gdyż nie zdarzylo mi sie aby lekarz popelnil blad medyczny w stosunku do mnie czy kogoś z rodziny, jednak dobrze ze poruszasz ten temat bo juz wiem co zrobic w przypadku gdy to jednak nastapi.
Na szczęście nie musiałam korzystać z tego ośrodka pomocy odszkodowań, jednak znam wielu ludzi, którzy cierpią przez jeden błąd lekarzy…
Moja siostra miała sytuację z tych przykrych a wkurzających zarazem. Włożenie nodi w gips do biodra i zalecenie kontroli za tydzień w swoim ośrodku… okazało się, że poprzedni nic nie zrobili poza założeniem gipsu a konieczny był zabieg i założenie śrub 🙁
Nikt wtedy nawet nie myślał o zasięgnięciu porady prawnej w tym wypadku. Szkoda, że czasem dowiadujemy się praw po fakcie 🙁
Bardzo ważny post z mega przydatną informacją! W życiu bywa różnie, trzeba wiedzieć jakie mamy prawa i gdzie się udać po pomoc specjalisty z danej dziedziny, w tym przypadku odszkodowań.
W takich sytuacjach trzeba znaleźć bardzo ale to bardzo dobrego prawnika
Na szczęście nie miałam okazji być osobą na której lekarz popełnił błąd a ja podnosiłam tego konsekwencje
To bardzo ważne informacje i dość trudny temat, bo osoby poszkodowane mogą czuć się pozostawione same sobie i stracić zaufanie do lekarzy! Dobrze wiedzieć na czym polega błąd medyczny i jakie mamy prawa w przypadku starania się o odszkodowanie.
Ja na szczęście nigdy nie miałam podobnej sytuacji, ale słyszy się często o wielu przypadkach gdzie lekarze popełniają rażące błędy 🙂
My akurat jesteśmy w chwili podejmowania decyzji czy zgłosić się do takiej instytucji. Ale nie bardzo chcę opowiadać głośno o naszym przypadku 🙂 Ale takie instytucje są naprawdę pomocne 🙂
Dobrze wiedzieć o takich możliwościach, teraz tyle się słyszy o błędach lekarskich. W większości przypadków lekarze uważają się za bogów, jednak ich pomyłkę lub niewiedzę można przypłacić zdrowiem.
Bardzo przydatny post – nic takiego jeszcze mnie na szczęście nie spotkało, ale dobrze wiedzieć co robić w takiej sytuacji, tym bardziej, że niesie ona za sobą ogrom stresu.
Ja spotkałam się z taką sytuacją – jednak nie osobiście – ludzie bali się iść i walczyć o swoje – i myślę, że tak jest najczęściej. Tracą swoje należne pieniądze ze strachu – a lekarze nie odpowiadają i pracują dalej. to smutne.
Ja się z taką sytuacją nie spotkałam ale osoby z dalszej rodziny i znajoma niestety tak.
Niestety gdy w grę wchodzi czynnik ludzki , każdy może popełnić błąd. Nikt nie jest idealny, oby było ich jak najmniej, szczególnie tych lekarskich, na szczęście rzadko choruję i nigdy nie miałam żadnego zabiegu więc mam dobre doświadczenia z lekarzami
Bardzo fajnie, że poruszasz tak istotny temat. To niestety zdarza się coraz częściej, a zazwyczaj ludzie nawet nie wiedzą, że mogą coś zrobić w takiej sytuacji.
Mam nadzieję, że nigdy nie będę w takiej sytuacji, ale bardzo dobrze, że poruszasz ten temat. Codziennie słychać, że lekarz popełnił błąd w sztuce, a poszkodowany nie wie gdzie się zgłosić.
na szczescie z takim bledem osobiscie sie nie spokalam.. poki co
Mam nadzieje, ze nigdy sie z tskimi klopotami nie spotkam. W kazdym razie bym nie chciala. Ale jesli juz sie wydarzy, bede wiedziala co robic. Bardzo duzo osob boi sie podejmowac w razie takiego problemu po rade profesjonalistow. A to jest duzy blad.
No niestety takie sytuacje się zdarzają, trzeba znaleźć na pewno dobrego prawnika i działać
Takich sytuacji nie było u mnie w rodzinie, ale słyszałam z opowiadań i nawet z telewizji.
My akurat korzystamy z tej instytucji. Mojej córce złamano rękę podczas cc, z przemieszczeniem… Dziś próbują nam wmówić, że zrobiliśmy to my po jej porodzie.
Mi podczas artroskopii wyjęli odłamek kostno-chrzęstny, a drugi jeszcze większy zostawili…
Pewnie za jakiś czas mi się to odezwie i będzie trzeba powtarzać zabieg. Zresztą co tu dużo mówić, lekarz po zabiegu przeprowadził mi kontrolę tak, że na nogę spojrzał przez spodnie. Jeansy se chyba obejrzał i do widzenia. Mogę całe wypracowanie napisać o źle przeprowadzonych badaniach, niewłaściwej rehabilitacji i braku jakichkolwiek zaleceń po zabiegu. Przez to wszystko nadal moje kolano nie funkcjonuje jak powinno.
Zapraszamy do współpracy zarówno osoby prywatne, prawników (kancelarie prawne), jak i lekarzy – Instytut Badań i Ekspetyz Sądowych w Krakowie – http://ibesk.pl