SEO, online marketing

 

Własna strona internetowa potrafi nastręczyć wielu zmartwień, zwłaszcza, gdy jesteś blogerem i chcesz, aby Twoje treści docierały do szerokiego grona odbiorców i żeby Twoja nazwa stała się rozpoznawalna. Wiadomo, nie od razu Rzym zbudowano i jest to pracochłonne zajęcie, bo samo zrozumienie pojęcia SEO i zasad jakimi ono się kieruje zajmuje sporo czasu.

Zaczynając blogowanie przede wszystkim skupiamy się na tym, aby wymyślić fajną nazwę, która będzie pasowała do nas, a przy tym nie będzie ona zbyt trudna do zapamiętania przez potencjalnego czytelnika. Następnym krokiem jest personalizacja całej strony, tak aby wszystko wyglądało estetycznie i przyciągało wzrok. Z czasem zaczynamy poprawiać funkcjonalność strony dodając różne slidery, ikony, odnośniki do innych SM (social media) itd. Nadchodzi pora na stworzenie pierwszego (i kolejnych) wpisów. No i tu zaczynają się schody, bo jak wskazuje doświadczenie nie wystarczy napisać dobrego tekstu opatrzonego ciekawymi, estetycznymi zdjęciami, bo to nie daje żadnej gwarancji, że Twoją stronę odwiedzi ktoś jeszcze oprócz najbliższych znajomych lub stałych czytelników. W tym miejscu właśnie powinieneś zapoznać się z pojęciem SEO. Najlepiej przed opublikowaniem pierwszego wpisu, bo wtedy będzie Ci najprościej dopasować swoją stronę i wybić ją na pierwsze strony w Google w dość szybkim czasie, a ciężko jest później walczyć z kilkunastoma (lub więcej) wpisami, aby je odpowiednio wypozycjonować.

Pozycjonowanie stron

inaczej SEO (Search Engine Optimization), są to działania o charakterze marketingowym, których głównym celem jest, kolokwialnie mówiąc, umiejscowienie strony internetowej na wysokich pozycjach wyszukiwarki (najpopularniejsza jest wyszukiwarka Google, z której korzysta większość z nas. Jeśli masz dobrze wypozycjonowaną stronę, to wówczas istnieje szansa, że pojawisz się na pierwszej stronie wyszukiwania, a to gwarantuje Ci stały ruch na stronie, co zwiększa atrakcyjność strony.Jeśli nadal nie wierzysz w moc pozycjonowania stron, to spróbuj za pomocą ogólnodostępnych stron wrzucić link do Twojego bloga i sprawdzić na której pozycji lub stronie wyświetli się Twój wpis. Jakiś czas temu, gdy powoli brodziłam w tym temacie, przeprowadziłam taki test na przykładzie moich pierwszych wpisów i szczerze, szkoda mówić na jakiej pozycji on się wyświetlał. Nawet najbardziej znudzony człowiek świata nie znalazłby jej w tych odmętach. Poważnie.

 

Co daje pozycjonowanie strony?

  • zwiększa widoczność strony = zwiększa ilość wyświetleń,
  • czyni Cię rozpoznawalnym, a to przedkłada się ponownie na liczbę wyświetleń plus daje możliwość podjęcia ciekawszych, bardziej dochodowych czy opłacalnych współprac,
  • pozwala rozwijać własną markę, a to jest częstym „efektem ubocznym” prowadzenia własnej strony, bo nawet najlepszy content nie sprzeda się, gdy jest się niewidzialnym w sieci,
  • podnosi zyski płynące ze strony, a nie ma nic lepszego, jak wykonywać pracę którą się kocha, dodatkowo na tym zarabiając,
  • prześcigniesz konkurencję!

Skąd Google wie, na jakiej pozycji umieścić stronę?

Nie powiem, jakiś czas temu zaczęłam czytać książkę na temat pozycjonowania i byłam w lekkim szoku, bo pierwsze pytanie, jakie nasunęło mi się to to, skąd Google wie, gdzie umieścić daną stronę i w jaki sposób sprawdza czy nasza strona nadaje się na umiejscowienie jej na wysokich pozycjach wyszukiwania.
Prawda jest taka, że nasze strony badają roboty wysyłane przez tę firmę i to one ściśle analizują treści na naszej stronie filtrując to co jest na stronie „dobre” a co „złe”. Niestety ciężko jest powiedzieć jak często, a tym bardziej już przewidzieć kiedy pojawią się one na naszej stronie. Można spotkać się ze stronami, które przyspieszają ten proces, ale żadnej nie jestem w stanie wam polecić, ani tym bardziej zagwarantować, że takie przerzucenie bloga będzie dla Was w pełni bezpieczne.

Niestety tematyka SEO nie jest łatwa i nie mając jakiejkolwiek wiedzy na ten temat, ciężko jest ją zrozumieć na tyle, aby wprowadzić choć drobne podstawy na swojej stronie internetowej. Dlatego też, jeśli nie wiecie jak się za to zabrać, nie bójcie się oddać w ręce profesjonalistów, dla których pozycjonowanie jest banalnie proste i cały proces zajmie chwilę. Specjalista od SEO zrobi to raz, a porządnie i wesprze Was na każdym etapie rozwijania własnej strony internetowej.

Pisanie bywa trudne, ale jeśli to Twoja pasja, nie poddawaj się i próbuj działać. Jest to bardzo satysfakcjonujące zajęcie i z całą pewnością z czasem metodą prób i błędów uda Ci się rozwinąć własną stronę na tyle, na ile tylko będziesz chciał/a.