Wałbrzych - co warto zwiedzić?

Wałbrzych to atrakcyjne turystycznie miasto, choć często przez nas pomijane. Co ciekawego można tam zwiedzić przez weekend? Najciekawsze atrakcje. 

Wałbrzych to miasto położone na Dolnym Śląsku. Szacuje się, że prawa miejskie otrzymało ok. 1400 roku. Niegdyś uchodził za jeden z najważniejszych i najpotężniejszych ośrodków przemysłowych tego regionu. To właśnie tu ukryty jest złoty pociąg, za którym od lat rozglądają się poszukiwacze skarbów. Możemy tutaj podziwiać także piękne widoki, ponieważ położny jest w kotlinie otoczonej Górami Wałbrzyskimi.

Najciekawsze atrakcje w Wałbrzychu

Nawet gdybym wiedziała, to bym wam nie powiedziała, gdzie ukryty jest złoty pociąg, ale za to mogę podzielić się ciekawymi atrakcjami (i nie tylko!), które są warte obejrzenia w Wałbrzychu.

  1. Pałac Czettritzów, nazywany też Zamkiem Wałbrzych. Wałbrzych był niegdyś miastem prywatnym, a przez ponad 250 lat władał nim ród von Czettritz. Z uwagi na to, że ich wcześniejszą siedzibę strawił pożar, przenieśli się oni do centrum miasta. Później znajdował się w nim Zarząd Dóbr Hochbergów, a obecnie jest to siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa. Zwiedzanie może być utrudnione, jednak mimo wszystko warto się tam wybrać.
  2. Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich to miejsce, które powinien zobaczyć każdy. Dlaczego? W tym regionie porcelanę określa się mianem białego złota.  Jej produkcja jest jedną z tradycyjnych gałęzi przemysłu Wałbrzycha. Na ekspozycji znajdziemy ok. 10 tys. eksponatów, a wśród nich jedna z największych kolekcji porcelany śląskiej.
  3. Zamek Książ jest jedną z najpopularniejszych atrakcji nie tylko w Wałbrzychu, ale i na całym Dolnym Śląsku. To trzeci największy zamek w Polsce. Na jego zwiedzanie warto poświecić cały dzień, ponieważ wewnątrz można obejrzeć m.in. apartamenty księżnej Daisy, salę Maksymiliana, podziemia, przepiękne tarasy i ogrody, a także stado ogierów!
  4. Palmiarnia położona jest w dzielnicy Lubiechowo. Znajdziemy tutaj zatrzęsienie egzotycznych gatunków roślin. Sam budynek jest także ciekawy, ponieważ zachował on swoją historyczną konstrukcję. Jeśli jesteście ciekawi historii księżniczki Daisy, tym bardziej powinniście ją zobaczyć. Budynek powstał na zlecenie jej męża, Henryka XV von Pless, który w ten sposób chciał wyrazić, jak bardzo ją kocha. Romantycznie, prawda?
  5. Borowa to najwyższy szczyt gór Wałbrzyskich o wysokości 853 m n.p.m. Na jej szczycie ustawiona jest wieża widokowa z której można podziwiać okolicę.

To zaledwie część atrakcji, ale w tym miejscu chciałabym wspomnieć, że jeśli trafiliście bądź planujecie wybrać się do Wałbrzycha pociągiem czy autobusem, po mieście kursuje taxi Wałbrzych, które dowiezie was pod każdy wskazany adres. Z pewnością kierowca podpowie wam również, co jeszcze warto byłoby zobaczyć.

Osoby lubiące się rozerwać po zwiedzaniu wieczorem mogą odpocząć w lokalnych knajpkach lub na wałbrzyskiej starówce, która jest naprawdę niezwykle urokliwa. Jeśli marzy ci się wypad do klubu, w mieście działa m.in. Infinity Club oraz Club Vegas.

Byliście kiedyś w Wałbrzychu?